New York 21. júna 2018 (HSP/Foto: TASSR/AP Photo/Andre Lessa)
 
Transsexuálne osoby boli doteraz podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) považované za ľudí s duševnou poruchou. Po novom však zmiešaná sexuálna identita vypadla zo zoznamu chorôb, informuje portál Novinky.cz.

Ilustračné foto

Nový zoznam chorôb podľa WHO vojde do platnosti v roku 2022 a namiesto transsexuality sa bude za duševnú poruchu považovať napríklad závislosť na počítačoch či virtuálnych hrách. Zoznam bude predložený na budúci rok v máji na schválenie zhromaždeniu WHO, v ktorom sú zastúpené členské krajiny tejto organizácie.
Liberálna loby zachádza tak ďaleko, že ľudia, ktorí napriek svojmu pohlaviu cítia inú sexuálnu orientáciu a sú ochotní postúpiť aj chirurgickú zmenu pohlavia budú považovaní za úplne normálnych. Podľa novej klasifikácie budú  osobami s “rodovou nezhodou” a takýto právny status im má uľahčiť dostupnosť operácii na zmenu pohlavia či na úradnú zmenu mena.
Nový klasifikačný poriadok chorôb uvádza, že transgender osoby (s rodovou nezhodou) sa môžu identifikovať ako heterosexuál, homosexuál, bisexuál alebo asexuál.
Podľa Lale Sayovej z WHO cieľom vyňatia transgenderového nesúladu zo zoznamu chorôb bolo ukončiť stigmatizáciu ľudí. Profesor klinickej psychiatrie Michael First z Kolumbijskej univerzity, ktorý WHO pri zostavovaní klasifikačného zoznamu pomáhal ako konzultant, sa domnieva, že WHO tak “vyšle veľmi silné posolstvo” ľuďom, ktorí transsexuálov považujú zo chorých.
Nová Medzinárodná klasifikácia chorôb (ICD-11) obsahuje 55 tisíc kódov pre zranenia, choroby či príčiny smrti. Posledná Medzinárodná klasifikácia chorôb (ICD-10) bola prijatá v roku 1992, od tej doby WHO k tomuto manuálu vydávala niekoľko aktualizácií. V manuáli z roku 1992 WHO po desiatkach rokov vylúčila zo zoznamu chorôb homosexualitu. Čo bude nasledovať? Pedofília?
 
Príspevok Ďalšie koliesko salámovej metódy: WHO už nepovažuje transsexualitu za duševnú poruchu zobrazený najskôr Hlavné správy.