Kyjev 7. októbra 2017 (HSP/Politikus/Foto:TASR)

Zdá sa, že pravda o zostrelení Boeingu letu MH17 nad Ukrajinou predsa vyjde na povrch, avšak úplne iným spôsobom, ako sa pôvodne čakalo. Zatiaľ čo holandská vyšetrovacia komisia skôr zahmlieva ako vyšetruje, správy o tom, čo sa v tú osudnú noc naozaj stalo prinášajú príslušníci ozbrojených zborov Ukrajiny, ktorí utekajú z Ukrajiny a žiadajú o štátne občianstvo v Rusku. Prednedávnom to bol Roman Labusov zo šifrovacieho oddelenia SBU a teraz zase major Juraj Baturin. 
Miesto pádu Boeingu letu MH17

Náčelník veliteľského stanovištia protivzdušnej obrany vojenskej jednotky 1215 ozbrojených síl Ukrajiny, major Jurij Baturin, požiadal o ruské občianstvo, píše Zvezda. Podľa predbežných informácií urobil tento krok, pretože vlastní, podľa vlastných slov, informácie o účasti Kyjeva na nehode lietadla Boeing MH17 na Donbase.
Príslušník SBU, podľa predbežných informácií, prekročil rusko-ukrajinskú hranicu sám a idetifikoval sa preukazom totožnosti. Povedal, že z morálnych dôvodov už nemôže skrývať informácie, ktoré má k dispozícií.
Na archívnej snímke sinovinári si fotia zrekonštruovanú prednú časť lietadla malajzijskej leteckej spoločnosti Malaysia Airline, let MH17
Baturin povedal, že v deň havárie bol v službe v oblasti Charkova. Podľa slov príslušníka SBU, s pomocou technických prostriedkov kontroly systému protivzdušnej obrany pozoroval, ako lietadlo letelo ponad Ukrajinu. Tiež videl pád lietadla. Príslušník SBU poznamenal, že objektívne radarové dáta ukazujú, že Boeing bol zostrelený raketou z ukrajinskej strany.
Okrem toho príslušník SBU Jurij Baturin povedal, že na jeho základňu po havárii a páde Boeingu prišla kolóna aut z doprovodu ukrajinského Buku. Tí, ktorí boli v kolóne vozidiel, ako ubezpečuje príslušník SBU, povedali, že v čase zrútenia lietadla sa Buk nachádzal na mieste, ktoré bolo určené ako miesto odpálenia rakety v priebehu vyšetrovania odbornej skupiny “Almaz-Antey”.