Ďalšia nová technika pre vojakov: na Slovensko dorazili dva americké Black Hawky

Prešov 13. júla 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Slovenská republika nedávno uzavrela kontrakt s USA o dodaní deviatich vrtuľníkov typu Black Hawk. Včera na Slovensko dorazili ďalšie dva stroje z uvedeného kontraktu. Doteraz používané technika, zväčša ruskej výroby, sa tak postupne nahrádza americkými strojmi. Podobné to bude aj s nadzvukovým letectvom, keďže vláda v stredu schválila nákup 14 stíhačiek F-16 (viac v článku).

Na snímke vrtuľník typu Black Hawk na základni v Prešove.

V priestoroch Vrtuľníkového krídla v Prešove vo štvrtok pristáli ďalšie dva viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk. Vzdušné sily tak majú vo výzbroji už štyri vrtuľníky tohto typu. Zvyšných päť kusov bude v zmysle kontraktu dodaných v priebehu budúceho roka.
Tieto dva vrtuľníky sú už vybavené aj systémom rýchleho zlaňovania, vnútornou prídavnou palivovou nádržou a záchranným žeriavom,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Ako ďalej doplnil, rovnaká výbava bude postupne doplnená aj do prvých dvoch. Vrtuľníky tak budú môcť byť už plnohodntne nasadené na plnenie úloh domáceho krízového manažmentu, čiže pri záchranných akciách a živelných pohromách.
Modernizácia techniky však musí vždy prebiehať súbežne s výcvikom personálu. Preto som veľmi rád, že dopravu nových vrtuľníkov z nemeckého prístavu už zabezpečovali naši vycvičení piloti,“ dodal minister Gajdoš. V súčasnosti je na let s novými vrtuľníkmi vyškolených celkovo 6 posádok a ďalšie tri sa doškoľujú. Ozbrojené sily plánujú nové vrtuľníky UH-60M Black Hawk využiť už aj v rámci medzinárodného cvičenia “Atlas Comon Challenger 2.0“ v októbri tohto roka.
Ministerstvo obrany SR obstaralo celkovo deväť viacúčelových vrtuľníkov v celkovom objeme 261 miliónov amerických dolárov, a to prostredníctvom amerického vládneho programu FMS (Foreign Military Sales).
 

 
Príspevok Ďalšia nová technika pre vojakov: na Slovensko dorazili dva americké Black Hawky zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)