Barcelona 18. augusta 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-EL MUNDO via AP))

V katalánskom meste Cambrils došlo v noci nadnes k podobnému útoku autom ako vo štvrtok v Barcelone. Katalánska polícia predpokladá, že oba útoky spolu súvisia, informovala televízia Sky News.

Pomoc zraneným ľuďom v Barcelone

06:45 Piati predpokladaní teroristi, ktorých v noci nadnes zastrelili v katalánskom meste Cambrils, mali na sebe pásy s výbušninami. Oznámila to miestna polícia, ktorá útočníkov zabila a výbušniny zneškodnila.

Vyšetrovatelia neuviedli, čo presne sa v Cambrilse, vzdialenom približne 100 kilometrov južne od Barcelony, stalo. Podľa správ miestnych médií sa útočníci v aute A3 pokúsili ujsť policajtom, ktorí ich chceli skontrolovať; následne vrazili do policajného auta a do chodcov.

Počas naháňačky sa vozidlo s útočníkmi prevrátilo a policajti ich zastrelili pri pokuse o útek. Štyria boli zabití priamo na mieste činu. Piaty podozrivý utrpel zranenia a bol zadržaný, neskôr však na následky zranení zomrel.

Situácia v meste je už podľa polície pod kontrolou. Pyrotechnici potom zlikvidovali výbušniny prostredníctvom kontrolovaných explózií.
Miestne médiá informovali o siedmich zranených: šiestich civilistoch a jednom policajtovi. Polícia hovorí o šiestich zranených (vrátane jedného policajta), z ktorých dvaja sú vo vážnom stave.

Polícia počas protiteroristickej operácie vyzvala miestnych obyvateľov, aby nevychádzali na ulice, na ktorých sa ozývala streľba a húkanie sirén.

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že útoky v Barcelone a Cambrilse spolu súvisia, rovnako ako výbuch, ku ktorému došlo v stredu večer v inom katalánskom meste Alcanar. V Alcanare prišla o život jedna osoba a viaceré ďalšie utrpeli zranenia. Polícia pôvodne predpokladala, že tam došlo k výbuchu plynu.

06: 30 V Cambrilse, vzdialenom približne 100 kilometrov južne od Barcelony, útočník vrazil autom do chodcov. Zranených bolo šesť civilistov a jeden policajt.

Katalánska polícia počas operácie v meste Cambrils zastrelila piatich predpokladaných teroristov: štyria boli zabití priamo na mieste činu. Piaty podozrivý utrpel zranenia a bol zatknutý, neskôr však na následky zranení zomrel. Situácia v meste je už podľa polície pod kontrolou.

Podľa televízie Sky News policajti zasiahli voči osobám, ktoré bezprostredne chystali, alebo už vykonávali teroristickú akciu podobnú štvrtkovému útoku v Barcelone. Na uliciach Cambrilsu sa počas operácie v blízkosti miestneho prístavu ozývala streľba a húkanie sirén.

Policajní pyrotechnici po likvidácii teroristov uskutočnili v Cambrilse viacero kontrolovaných explózií. Podľa zatiaľ nepotvrdených správ mohli mať údajní teroristi na sebe vesty s výbušninami.

Polícia počas protiteroristickej operácie vyzvala miestnych obyvateľov, aby nevychádzali na ulice, na ktorých sa ozývala streľba a húkanie sirén.

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že útoky v Barcelone a Cambrilse spolu súvisia, rovnako ako výbuch, ku ktorému došlo v stredu večer v inom katalánskom meste Alcanar.