Toronto 27. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Gerald Herbert)
 
Polícia v Kanade vyšetruje za posledný mesiac už druhý prípad útoku voči pro-liferom, keď potratová aktivistka napadla ženu držiacu transparent s pro-life odkazom

Ilustračné foto

Video zverejnené online ukazuje členku skupiny za potratové “práva”, ako strká, hádže kovové predmety a pokúša sa o bitku s členmi pro-life skupiny na Univerzite Ryerson.
Podľa správy sa incident odohral 1. októbra, keď členovia pro-life skupiny “Toronto proti potratu” držali transparenty a rozprávali sa s okoloidúcimi.
Potratová skupina za „reprodukčné práva“ sa rozhodla oponovať skupine a vystavila vlastné transparenty, aby zakryla pro-life odkazy.
Video zverejnené z akcie ukazuje pokojnú, verejnú diskusiu medzi oboma stranami, až do momentu, kým členka potratovej skupiny Gabriela Skwarkováodkoplaposter s grafickým zobrazením potrateného dieťaťa. Potom žena začala hádzať predmetmi, strkať a ťahať druhú ženu, a z batoha jej vyhadzovať jej veci, zatiaľ čo zakričala: „Choď odo mňa preč!“
Video si môžete pozrieť tu.
 

 
„Je to jeden z mnohých incidentov, ktorý náš tím zažil v meste Ryerson počas minulých dvoch rokov od študentov a kolektívu za reprodukčné práva,“ hovorí Alleyne Blaise, zakladateľ skupiny, avšak dodáva: „Srdca i mysle sa menia a náš tím rastie. Nenecháme sa zastrašiť násilím.“
Somersová, ktorá bola napadnutá Skwarkovou, vysvetľuje, že vytrvá napriek násiliu potratových aktivistov, pretože vidí, aký dopad má dialóg s oponentami. Spomína konverzáciu s bývalým pro-choicerom, ktorú mala v rovnaký deň, ako sa odohral útok.
“Povedal: ´Premýšľal som o obrázkoch, ktoré ste sem priniesli. Naozaj to nevyzerá iba ako zhluk buniek. A okrem toho, ty si len zhluk buniek I ja som len zhluk buniek,´” cituje Somersová uvedeného muža. “Avšak viac než  to, tieto zobrazenia mi pomohli zmeniť moje správanie… Nie je fér sa k žene správať iba ako k predmetu a očakávať od nej, aby šla na potrat. Takže môj príspevok k zníženiu potratovosti je, že som zmenil svoje správanie – už sa viac k ženám nechcem takto správať.”
Toto bol už druhý útok na pro-liferov za posledný mesiac v Toronte. 30. septembra počas akcie nazvanej Reťaz za život v Toronte, 26 ročný potratový aktivista Jordan Hunt kopol takmer do hlavy 27. ročnú ženu Marie-Claire Bissonnettovú, keď odpovedala na jeho otázku ohľadom detí počatých pri znásilnení. Bissonnettová nahrávala Hunta na telefón po tom, čo údajne ničil pro-life označenia, a povedala mu, že je to protiprávne.
 

 
Podľa polície v Toronte bol Hunt obvinený z ôsmych prípadov útoku a siedmych prípadov poškodzovania majetku. Rovnako bol obvinený z útoku v inom incidente z augusta, keď podobným spôsobom prišiel k pro-life skupine a snažil sa zničiť ich transparenty.
 
Príspevok Ďalší útok potratovej aktivistky voči pro-liferke v Toronte zobrazený najskôr Hlavné správy.