Štokholm 7. apríla 2017 (HSP/Foto: bb) AKTUALIZUJEME

Predpokladá sa, že sa opäť jedná o teroristický útok 

Snímka z miesta činu po útoku

Kamión dnes vrazil do davu v švédskom hlavnom meste Štokholm. Kamión vrazil do chodcov v blízkosti nákupného centra Ahlens. Podľa švédskych novín Aftonbladet polícia na mieste činu potvrdila, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou jedná o teroristický útok.

Švédska televízia SVT uz potvrdila minimálne 3 obete na životoch a niekoľkých ranených. Na mieste činu bolo počuť aj výstrely.

17:11 Švédsky premiér Stefan Löfven povedal, že všetko nasvedčuje tomu, že išlo o teroristický útok. Zároveň potvrdil medializované správy o dvoch obetiach útoku. Löfven zároveň oznámil zadržanie jednej osoby. Zaútočili na Švédsko, povedal premiér. “To naznačuje, že je to teroristický čin,” dodal.

Na fotografiách z miesta činu vidno pivovarské nákladné auto vyčnievať z výkladnej skrine obchodného domu. Švédsky pivovar Spendrups oznámil, že mu dnes zmizlo nákladné vozidlo.

K incidentu došlo na Drottninggatane (Kráľovninej ulici), jednej z hlavných peších zón mesta krátko pred 15.00 h, informovala spravodajská stanica BBC. Svedkovia povedali médiám, že videli nákladné vozidlo naraziť do výkladu obchodného domu a ľudí zrazených na zemi.

“Je tu totálny chaos, neviem, koľkí sú zranení, mnohí ľudia sú v šoku,” citovala BBC predavača daného obchodného domu Leifa Arnmara. Hovoril pre švédsku televíziu SVT.

Švédska polícia vyzvala ľudí, aby sa v centre Štokholmu vyhli oblasti okolo námestia Sergels Torg a švédska tlačová agentúra TT uviedla, že v oblasti zastavili premávku metra. Televízia SVT uvádza najmenej päť mŕtvych, ale polícia to zatiaľ nepotvrdila.

17:00 Polícia uz útočníka zadržala a okrem toho z bezpečnostných dôvodov nariadila evakuáciu hlavnej železničnej stanice.

16:30 Podľa najnovších informácií bol nákladiak ukradnutý vodičovi počas toho, ako z neho vynášal náklad pre zásobovanie. Útočník doňho naskočil a ušiel.

Video