Kyjev 29. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Summit Ukrajiny a Európskej únie sa uskutoční 8. júla. Informovala o tom v piatok agentúra Interfax-Ukrajina s odvolaním sa na diplomatický zdroj v Bruseli

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko (vľavo) a predseda Európskej rady Donald Tusk

“Summit sa uskutoční na Ukrajine,” dodal zdroj.
Podľa agentúry sa o nadchádzajúcom summite rokovalo počas stretnutia ukrajinského prezidenta Petra Porošenko s vedením Európskej únie v Bruseli 20. marca.
Po summite EÚ-Ukrajina, ktorý sa konal vlani v júli, predseda Európskej rady Donald Tusk i predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker ocenili reformné úsilie Kyjeva. Súčasne opakovane ubezpečili postsovietsku republiku o podpore jej nezávislosti, suverenity a územnej celistvosti zo strany Bruselu.
Obe strany sa na summite dohodli na ďalšom prehĺbení spolupráce v oblastiach energetiky, digitálneho trhu a Schengenu.
Porošenko vtedy vyhlásil, že Moskva musí akceptovať vyslanie mierovej misie Organizácie Spojených národov do oblasti Donbasu. Ďalšia militarizácia z ruskej strany podľa neho znepokojuje tak Brusel, ako aj Kyjev. Najvyšší ukrajinský predstaviteľ predpovedal aj zasahovanie Moskvy do tohtoročných volieb na Ukrajine i do Európskeho parlamentu a zároveň podľa agentúry APA vyhlásil, že “tentoraz sme na to pripravení”.
 
Príspevok Ďalší summit EÚ-Ukrajina bude 8. júla na Ukrajine zobrazený najskôr Hlavné správy.