Paríž 28. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Thibault Camus)
 
Francúzske ministerstvo zahraničných vecí pohrozilo právnymi krokmi voči bývalému bezpečnostnému poradcovi francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Informovala o tom v piatok agentúra AP, keď sa objavili správy, že svoje diplomatické pasy používa aj po tom, ako ho prepustili za zbitie demonštranta

Na archívnej snímke z 26. apríla 2017 francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) a jeho bodyguard Alexandre Benalla (vľavo)

Ide o najnovší zo škandálov týkajúcich sa Alexandra Benallu. Ten podľa denníka Le Monde cestoval nedávno do Čadu a Kamerunu na stretnutia na vysokej úrovni a investigatívny portál Mediapart uviedol, že na to použil diplomatické pasy.
Prezidentský palác však trval na tom, že Benalla už nemá žiadne spojenie s Macronovým úradom.
Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Agnes von der Muhllová informovala, že ministerstvo požiadalo v júli Benallu, aby vrátil dva diplomatické pasy, ale on nevyhovel. Rezort diplomacie “skúma ďalšie kroky vrátane právnych”, dodala hovorkyňa.
Kauza Benalla má negatívny vplyv na popularitu francúzskej vlády, prezidenta Macrona i vládnej strany Republika v pohybe (LREM).
 
Príspevok Ďalší škandál Macronovho bezpečnostného exporadcu zobrazený najskôr Hlavné správy.