Washington 22. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Russian Defense Ministry)
 
Víkendové vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) vníma Tereza Spenecerová ako ďalší krok ku svetu bez pravidiel. USA uvádzajú, že dohodu porušuje Ruska federácia. Spencerová však upozornila na protiraketový štít Spojených štátov na území Rumunska

Ilustračné foto

Česká analytička medzinárodných vzťahov Tereza Spencerová uvádza, že Trump po odstúpení od jadrovej dohody Iránom vypovedal tiež zmluvu s Ruskom o raketách stredného a krátkeho doletu, ktorá kedysi ako prvá začala “ohrievať” studenú vojnu… Dohoda je podľa predstaviteľov USA “neprijateľná” a chcú “lepšiu”. Podľa Spencerovej to je len ďalší krok “k svetu bez pravidiel… a bez rukavíc…”
V pondelok ráno na sociálnej sieti Spencerová dodala, že USA od dohody odstupujú pretože ju Rusko aj tak porušuje…  “NATO vinu za americký postup hodilo na Rusko a Británia Ameriku podporila tiež… v prvom prípade je to pochopiteľné, druhý nejskôr naznačuje, že z pohľadu Londýna by taká menšia jadrová vojna s Ruskom vhodne odpútala pozornosť od kŕča okolo Brexitu… na obzore je aj koniec dohody o obmedzení počtu jadrových bojových hlavíc a v pláne je aj odstúpenie od dohody o strategických útočných zbraniach… odchádzanie,” konštatuje česká novinárka
Na margo amerických argumentov Spencerová píše: “Rusko opakuje, že americký “protiraketový” štít v Rumunsku môže tiež rakety odpaľovať okamžite a už dlho, takže dohodu porušujú USA… a avizuje “odvetné” vojenské a technické opatrenia..”
“A ruské sociálne siete si zrazu spomenuli na Gorbačova a žmýkajú ho v kritike… v kocke … “tak za túto zmluvu nás vtedy predal Amerike?”
Práve bývalý sovietsky vodca Michail Gorbačov kritizuje amerického prezidenta za jeho zámer odstúpiť od INF. Gorbačov označil toto rozhodnutie za “nie veľmi múdre”.
Podľa neho by sa od starých zmlúv o odzbrojení “v žiadnom prípade” nemalo odstupovať. Podobné kroky vraj nesvedčia “o veľkej múdrosti”. “Je to chyba,” uviedol Gorbačov, ktorý INF 8. decembra 1987 vo Washingtone podpisoval s vtedajším prezidentom USA Ronaldom Reaganom.
Gorbačov spresnil, že všetky doteraz podpísané zmluvy treba zachovať, pretože v nich “je to, čo nie je v iných dokumentoch – je v nich zakotvená kontrola a to by sme si mali ceniť”.  “Vari vo Washingtone nechápu, k čomu to môže viesť?” pýtal sa Gorbačov (viac v článku).
Nemecká opozícia dokonca navrhuje zvolanie summitu NATO kvôli zámerom USA ohľadom dohody INF. Nemecko bude naďalej pracovať na jadrovom odzbrojení – aj napriek oznámeniu amerického prezidenta Trumpa o zámere Washingtonu odstúpiť od zmluvy INF.
Na svojom konte na sociálnej sieti Twitter o tom v nedeľu informoval štátny tajomník nemeckého ministerstva zahraničných vecí Niels Annen. Trumpovo rozhodnutie o odstúpení od INF označil Annen za katastrofálne.
 
 
Príspevok “Ďalší krok ku svetu bez pravidiel, bez rukavíc,” komentuje Spencerová odstúpenie USA od dohody o raketách stredného a krátkeho doletu zobrazený najskôr Hlavné správy.