Slovensko 29. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Simona Ivančáková)

Prezident Andrej Kiska je namočený nielen v daňovom škandále, ale podľa najnovších informácií portálu Pravda.sk aj v spornom biznise. Najnovšie sa totiž ukazuje, že otázny je aj pôvod peňazí v Kiskovej eseročke KTAG. Tá totiž sprostredkovala úvery a obchoduje s nebankovou spoločnosťou, v ktorej pôsobí Kiskov brat.
Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Kiskova firma KTAG totiž v priebehu minulého roka „vykonala služby pre jeden nebankový holding v rozsahu takmer 326-tisíc eur. Išlo o transakciu so spriazneným subjektom, keďže Kiskov brat tiež pôsobí v KTAG aj v danom holdingu. Popradská eseročka tiež ešte za rok 2014 zinkasovala takmer 408-tisíc eur za sprostredkovanie úverov. Kiska teda cez svoju firmu zarábal na úverovom biznise aj v čase prezidentovania. Cez kampaň pritom čelil ostrej kritike za to, že v minulosti jeho nebankovky porušovali zákony, mali neprimerane vysoké úroky aj sankcie, ak dlžník nesplatil čo i len jednu splátku. Súdy pri sporoch zmluvy označujú za neplatné a viaceré konania sa končia až teraz,“ zverejnil portál.
Skutočnosť, že KTAG pracuje pre nebankovku, preukázala aj kontrola daňového úradu. Daniari totiž za rok 2014 neuznali firme náklady na hotel a služobnú cestu, ktorej účelom bola kontrola v prevádzkach Quatro finančný dom v Bratislave – Polus, Aupark.
Kiska teda podľa zverejnených informácií cez svoju firmu zarábal na úverovom biznise cez českú nebankovú organizáciu aj v čase prezidentovania.
Zo zverejnených dokumentov tiež vyplýva, že KTAG bola v rokoch 2009 až 2014 v strate. V rokoch 2009-2012 bola strata v rozmedzí 133-tisíc až 190-tisíc eur ročne. V roku 2013 to bola strata 657 tisíc eur a vo volebnom roku 2014 až 1,2 milióna eur.

Mafiánske praktiky
Z mailových dokumentov, ktoré boli viacerým médiám zaslané z ukrajinského servera vyplýva, že prezidentova firma KTAG si chcela krátiť dane – firma musela nakoniec zaplatiť 27.000 eur, ale zároveň žiadala aj vratku DPH vo výške 136.000 eur. Firma teda časť financií minula na prezidentskú kampaň jej spolumajiteľa, ale účtovala ich, ako by ich použila na svoje podnikanie.
Prezident Kiska poskytol ku kauze len hmlivé vysvetlenie a bráni sa, že ide o chybu účtovníka a že je normálne, keď sa pri daňovej kontrole nájdu položky, s ktorými „daňový úrad nemusí súhlasiť“. Zároveň žiadal ministra financií Petra Kažimíra, aby vyšetril zverejnenie ďanových údajov. Postup publikovania tajných informácií označil za mafiánske praktiky.
Proti postupu prezidenta Kisku v jeho firme sa uplynulý pondelok uskutočnil aj protest (viac TU). Protestujúci pred Prezidentským palácom žiadali Kisku, aby sa do týždňa priznal a ospravedlnil národu. Ak tak neurobí, protestujúci prídu pred palác opäť a to už budúci utorok (3.10.) a budú žiadať jeho odstúpenie.