Slovensko/Česká republika 30. novembra 2016 (HSP/Foto: TASR – Pavel Neubauer)

Po českých médiách uskutočňujú “hon na čarodejnice” aj slovenské médiá. Dôvodom sú výsledky českého Slávika. Cenu si odniesla nielen skupina Ortel, ale aj jej spevák Tomáš Ortel, ktorý v kategórii spevák získal druhé miesto. Slovenskému portálu Sme sa nepáči, ako reagovali niektorí českí speváci. „Celebrity na to zareagovali nesprávne,“ uviedol portál.

Na snímke Lucie BílaNa snímke Lucie Bílá

Napriek útokom skupine Ortel v Českej republike popularita neklesá. Úspech skupiny podľa portálu Sme ukazuje na to, že sa v českej hudbe čoraz viac šíria nenávisť a strach. Svoje tvrdenia odôvodňuje informáciou, že Ortel začínal ako devätnásťročný v neonacistickej kapele Conflict 88, ktorá okrem iného spievala: „Zobuďte sa bojovníci bielej Európy, zrazte konečne na kolená tých židovských psov.“ Uvedené texty Ortel vysvetlil, že ako 19-ročného ho myšlienka textov nezaujímala.

Dnes však Ortel kladie dôraz práve na svoje texty, v ktorých okrem iného poukazuje na problémy multikulturalizmu. Príkladom je jeho text piesne Mešita: „V zemi křesťanů, mešita stojí, ať mi někdo z vás na to odpoví, proč kostel nestaví v arabských zemích a proč země má všude je pro smích? Je to prokletí, cítím se v zajetí mediálních lží a strachem o děti. Nebudu ti lhát i ty se budeš bát, až v burce budou stát a modlitbu svou řvát.“ Kvôli súčasným textom však Ortel čelí nálepke xenofób či rasista.

Za svoje texty je Ortel aj pod drobnohľadom Ministerstva vnútra Českej republiky, ktorý jeho koncerty skúma v pravidelnej správe o extrémizme.

S udelením ceny nielen skupine, ale aj spevákovi nesúhlasil rómsky rapper Gypsy.cz – Radek Banga, ktorý na protest udeľovanie cien opustil. Následne kritizoval zúčastnených spevákov, že skupine tlieskali. Banga v jeho čine podporila Iva Pazderková či Marta Jandová, ktorá si myslí, že Ortel delí spoločnosť.

Dve najpopulárnejšie české speváčky “slávica” Lucie Bílá a Lucie Vondráčková, ktorá v Českom slávikovi získala druhé miesto, však už majú odlišný názor.

„Gesto Radka Bangu bolo veľmi zbytočné. Sú veci, ktoré sa verejne nehovoria, mali by sa hovoriť v súkromí,“ uviedla Bíla.

Ani Lucii Vondráčkovej ocenenie Ortela nevadí. „Je dobrá pestrosť v živote i umení a je potrebná. Berme trochu život s nadhľadom a s humorom.“