Bratislava 27. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Andrej Kiska vystúpi vo verejnoprávnej RTVS s posolstvom pred druhým kolom volieb prezidenta. Muž, ktorý podporil Zuzanu Čpautovú a o ktorom sa hovorilo, že bude spíjať strany Progresívne Slovensko a Spolu, aby vytvorili kolaíciu pred voľbami v roku 2020, vystúpi pár dní pred kľúčovým hlasovaním, aby verejnosti naznačil, že ktorý kandidát/ka je ten “slušný”. A prezident sa pri tom, samozrejme, bude tváriť nestranne. Médiá teraz absolútne nepolemizujú o tom, že ide o politický zásah tesne pred voľbami. Dva týždne dozadu to však bolo iné. Liberálny mainstream útočil na premiéra Petra Pellegriniho, keď oznámil svoj príhovor v RTVS pred prvým kolom volieb.

Na snímke Andrej Kiska

“Deň pred volebným moratóriom hrozí, že podpredseda Smeru využije verejnoprávnu televíziu v prospech jedného kandidáta,” napísala 12. marca Monika Tódová v úvode článku Denníka N po tom, čo predseda vlády Pellegrini oznámil pred prvým kolom volieb, že vystúpi vo verejnoprávnej RTVS.
To isté teraz chystá Kiska, no Denník N z toho obavy nemá. Jeho prejav je prezentovaný ako “príhovor ľudu”.
Hovorca Kisku Roman Krpelan v utorok oznámil, že prezident požiadal Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) o mimoriadne vystúpenie k prezidentským voľbám na stredu 27. marca.
Fakt, že Kiska už skôr podporil Čaputovú, naznačuje, že jeho vystúpenie bude politicky motivované. Túto tézu potvrdzuje aj jeho hovorca Krpelan, ktorý tento týždeň na sociálnej sieti nešetril kritikou na adresu kandidáta Maroša Šefčoviča, pričom mu vyčítal aj jeho pôsobenie na pozícii eurokomisára pre energetiku.
Druhé kolo volieb prezidenta SR sa bude konať v sobotu 30. marca v čase od 7.00 do 22.00 h. Voliči budú svojimi hlasmi rozhodovať medzi dvoma kandidátmi Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom. V prvom kole presvedčila Čaputová 40,57 percenta ľudí, Šefčoviča volilo 18,66 percenta. Nový prezident sa ujme funkcie 15. júna.

 

Príspevok Ďalší dvojitý štandard liberálov? Kiskov prejav v RTVS je “príhovorom ľudu”, zatiaľ čo Pellegriniho mohol byť využitím verejnej televízie v prospech jedného kandidáta zobrazený najskôr Hlavné správy.