Štokholm 2. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)

Tibetský exilový duchovný vodca dalajláma pochválil prostredníctvom listu 16-ročnú švédsku aktivistku za boj proti klimatickej zmene Gretu Thunbergovú. V nedeľu o tom písala agentúra DPA

Na snímke švédska tínedžerka a enviromentálna aktivistka Greta Thunbergová

Dalajláma v liste okrem iného uviedol: “Je veľmi povzbudivé, ako ste inšpirovali mladých ľudí k tomu, aby sa k vám pripojili a vyjadrili svoj názor”.

“My ľudia sme jediný druh, v ktorého silách je zničiť Zem v tej podobe, v akej ju poznáme. A predsa, ak máme dosť síl na zničenie Zeme, máme dosť síl aj na jej ochranu,” napísal ďalej v liste tibetský duchovný vodca.

Dalajlámovu podporu v nedeľu privítala aj Thunbergová. “Som momentálne na cestách, a preto som list zatiaľ nevidela, ale je to fantastické a naozaj si túto podporu cením,” vyhlásila mladá Švédka pre denník Dagens Nyheter.

Thunbergová vlani v septembri každý deň protestovala pred švédskym parlamentom a žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickým zmenám, pričom Švédsko obvinil z nedodržiavania parížskej klimatickej dohody.

Inšpirovala tým tisíce školopovinných detí v Belgicku, Nemecku, Švajčiarsku, Švédsku či Austrálii, ktoré pod heslom “piatky za budúcnosť” usporiadali podobné protesty vo svojich krajinách.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj