Malmö 14. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ashwini Bhatia)
 

Tibetský duchovný vodca dalajláma v stredu povedal, že Európa patrí Európanom a že utečenci by sa mali vrátiť do svojich rodných krajín, aby ich obnovili.

Tibetský duchovný vodca dalajláma

Dalajláma, ktorý v roku 1989 získal Nobelovu cenu za mier, vo svojom prejave na konferencii v treťom najväčšom švédskom meste Malmö, ktoré je zároveň domovom veľkého množstva prisťahovalcov, uviedol, že Európa nesie zodpovednosť za pomoc utečencom, ktorí skutočne čelia ohrozeniu vlastného života.
„Prijať ich, pomôcť im, vzdelávať ich… ale nakoniec by mali rozvíjať svoju vlastnú krajinu,” oznámil 83 ročný Tibeťan, ktorý utiekol z Lhasy zo strachu o svoj život potom, čo Čína naplnila región vojakmi, aby potlačili povstanie.
„Myslím si, že Európa patrí Európanom,” uviedol dalajláma a dodal, že by sa malo utečencom jasne dať najavo, že majú obnoviť vlastnú krajinu.
Dalajláma vystúpil vo Švédsku len tri dni po tom, čo sa v nedeľu konali v krajine voľby a antiimigračná strana Švédski demokrati v nich výrazne posilnila, hoci vo vláde sa nevyskytne.
 

Príspevok Dalajláma: Európa patrí Európanom, utečenci sa musia vrátiť do svojich rodných krajín a budovať ich zobrazený najskôr Hlavné správy.