Dal si pervitín a sadol do auta: Nadrogovaný Marek zrazil cyklistku Janku († 35)

Prípad havárie štyrikrát odročili na Okresnom súde v Rimavskej Sobote. Až teraz sudca konečne rozhodol: Marek pôjde do basy na 4 roky, za volant si nesadne 8 rokov.

Marek sa doteraz súdnym pojednávaniam vyhýbal. Teraz aj vypovedal. „Pred zrážkou mi skočila do cesty srna a tak som strhol volant doľava, kde oproti išla cyklistka. Ťažko sa mi vracia k nehode a nedokážem o nej hovoriť. Rodine sa ospravedlňujem a ľutujem, čo sa stalo,“ povedal na súde Marek.

Znalkyňa: Mal stopy po pervitíne

Znalkyňa z odboru psychiatrie potvrdila, že u Mareka nebola zistená žiadna psychická porucha ani choroba.

„Boli u neho namerané isté dávky pervitínu, ktoré ovplyvnili jeho vedenie vozidla. Človek môže vtedy jednať zbrklo, neuvážene, impulzívne. Pri jazde autom to môže byť rýchla jazda,“ zdôraznila znalkyňa.

Vodič najskôr popieral, že by jazdil pod vplyvom pervitínu. Znalkyňa to však jednoznačne potvrdila.

Synove problémy s drogami potvrdil na súde aj Marekov otec. Mladík si dokonca odsedel už v minulosti aj trest. „Keď sa vrátil z basy a liečenia bol zmenený a vstúpil do seba, až do momentu tej nehody," povedal otec obžalovaného.

Sudca odklepol len majetkovú ujmu

Rodina Janky žiadala súd o náhradu majetkovej ujmy vo výške 930 eur a nemajetkovej ujmy 10 tisíc eur pre matku nebohej a rovnakú sumu aj jej otcovi. Sudca žiadosti vyhovel iba v prípade náhrady majetkovej škody vo výške viac ako 930 eur. V prípade náhrady nemajetnej škody sudca odkázal prípad na civilný proces.

Splnomocnený zástupca rodiny nebohej Janky podal odvolanie. Prokurátor ani obhajca odvolanie nepodali, no na vyjadrenie rozsudku súdu im ostala lehota 15 dní.

Srdcervúci odkaz Janke do neba

Janka Kršáková bola v dedine veľmi obľúbená. Pomáhala starostke aj s projektmi a tá si ju vychovávala ako svoju nástupkyňu. Na jej miesto v poslaneckej lavici si sadol ako náhradník Ján Albertus (46).

„Ja som sa rozhodol kandidovať práve kvôli Janke. Videli sme si do dvorov, mali sme veľmi dobré susedské vzťahy. Aj keď od jej smrti po tej nezmyselnej havárii ubehli už dva roky, stále sa s tým nedokážem zmieriť,“ povedal so slzami v očiach pri jej hrobe.

„Nikdy Janku nenahradím. Ja som poslanec do počtu, pretože Janka sa nahradiť nedá. Keby sa dalo, tak by som okamžite vymenil tento poslanecký mandát za to, aby Janka žila,. Vzdal by som sa úplne všetkého, len aby tu bola Janka medzi nami. Do neba jej odkazujem, že veľmi chýba a budem sa snažiť robiť čo najviac a pokračovať v tom čo začala,“ dodal Ján Albertus.

ZDROJ >>

Komentujte :)