Berlín 21. decembra 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-dpa,Wolfgang Kumm)

Automobilka Daimler vypláca zamestnancom bonus v prípade, že sú chorí len zriedkavo

 Na snímke šéf nemeckej automobilky Daimler Dieter Zetsche Na snímke šéf nemeckej automobilky Daimler Dieter Zetsche

Automobilka Daimler vypláca zamestnancom nový operačný bonus v prípade, že sú chorí len zriedkavo. V stredu sa zástupcovia spoločnosti Daimler a Rada zamestnancov dohodli na bonus maximálne 200 eur brutto ročne. Bonus v maximálnej výške bude pridelený zamestnancom, ktorí počas celého roka neboli ani jeden deň práceneschopní. Bonus sa bude rozdávať štvrťočne, teda po 50 eurách. V priemysle je tento typ bonusu priekopnícky.

Bonus je súčasťou väčšej zmluvy o zdraví zamestnancov. Okrem toho spoločnosť musí zabezpečiť dobrovoľnú kontrolu zdravotného stavu pre všetkých zamestnancov, ktorá má slúžiť ako včasná detekcia zdravotných rizík.

Šéf Rady zamestnancov Daimleru Michael Brecht povedal: “V bilancii záujmov sme sa nakoniec rozhodli poskytnúť okrem kontroly zdravotného stavu aj bonus po obmedzenú dobu. Dosiahli sme, že automaticky vyprší po dvoch rokoch, dobrovoľná kontrola zdravotného stavu však zostáva.”

Inštitút pre ďalšie vzdelávanie považuje opatrenia za pozitívne a prehlasuje na svojom blogu: “Automobilka v Stuttgarte tradične platí pomerne vysoké platy. 50 eur štvrťročne naviac teda nebude mať vysoký efekt. Avšak tu nejde o peniaze a veľkosť prémie, ale ide o niečo iné: signálny efekt ,zostať zdravý,. Existuje veľmi dobrý programy prevencie, kvalitné zdravotné prehliadky a zdravotnícke kurzy. Nie je to zlé. Zdravie zamestnancov sa zdá byť u spoločnosti Daimler vysoko cenené. Či bude mať tento kontroverzný bonus želaný efekt sa ešte len uvidí.”

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.