Londýn 13. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Vládnuci britskí konzervatívci a opoziční labouristi údajne tajne rokujú o tzv. mäkkom brexite
Tvrdí to dnešné vydanie novín Daily Telegraph, podľa ktorých sa na rozhovoroch aj niektorí kľúčoví ministri z kabinetu premiérky Theresy Mayovej. Tá je však zástankyňou “tvrdého” brexitu, teda odchodu Spojeného kráľovstva z vnútorného trhu EÚ a ďalekosiahleho obmedzenia imigrácie z jej členských krajín.
Ilustračné foto

Tajné rokovania majú podľa denníka dotlačiť Mayovú k ústupkom. Ich témou je aj príslušná komisia, v ktorej by boli zastúpené všetky strany.
Noviny píšu, že Mayová o tajných rozhovoroch vie už niekoľko dní, zatiaľ však voči nim nepodnikla žiadne kroky.
Mayovej konzervatívci prišli v minulotýždňových predčasných voľbách o parlamentnú väčšinu, čo vyvolalo špekulácie, že premiérka by mohla vo veci brexitu zaujať miernejšie postoje.
Britský minister pre rokovania o odchode z Európskej únie David Davis v pondelok pre BBC povedal, že vláda zotrváva pri “tvrdom” brexite. Londýn chce podľa neho aj naďalej opustiť vnútorný trh EÚ a je pripravený vystúpiť z EÚ aj bez dohody s Bruselom.
Mayová sa ocitla po volebnom debakli pod silným tlakom aj vo vlastnej strane. “Ja som nás do tejto šlamastiky dostala, ja nás z nej zasa dostanem,” povedala podľa britských médií v pondelok večer na stretnutí s poslancami.
Dnes sa Mayová stretne v Londýne s predsedníčkou severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) Arlene Fosterovou na rokovaniach o podpore menšinovej vlády konzervatívcov. Uskutoční sa aj ustanovujúce zasadanie Dolnej snemovne britského parlamentu, na ktorom novozvolení poslanci zložia sľub.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.