Londýn 25. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Marko Mumm)
 
Veľká Británia neposielala svoje ponorky do Stredozemného mora na začiatku roka, aby zasiahla sýrske vládne sily, pretože Londýn na to nemá prostriedky, informuje Daily Mail s odkazom na zdroj z ministerstva obrany

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová (uprostred)

Podľa zverejnených informácií Theresa Mayová nariadila zaútočiť na Sýriu v prípade, že budú použité chemické zbrane. Ďalšie britské médiá šírili správy, že ponorky s okrídlenými strelami sú už v polovici cesty do Stredozemného mora. V skutočnosti tam Veľká Británia neposlala ani jeden kus techniky.
Daily Mail sa domnieva, že kvôli svojmu poľutovaniahodnému stavu na to britská armáda jednoducho nemala potrebné prostriedky.
Noviny uvádzajú, že kvôli dlhoročným škrtom v obrannom rozpočte sa Kráľovské ozbrojené sily sotva dokážu vyrovnať s každodennými povinnosťami v NATO, nehovoriac o príprave na možné hrozby. Na konci studenej vojny mala armáda viac ako 160 tisíc ľudí, ale po reformách v roku 2010 za vlády Davida Camerona sa počet vojakov znížil o polovicu.
Okrem toho má súčasná vláda v úmysle znížiť veľkosť armády na 50 tisíc ľudí. Takže britská armáda, ktorej sa “kedysi báli a rešpektovali ju po celom svete”, bude menšia ako polovica armády Talianska, Španielska a Nemecka, dodáva Daily Mail. Ako príklad noviny uvádzajú “malú, ale zúrivú” jednotku britských vojsk na základni NATO v Estónsku , ktorá má 800 vojakov a desať tankov Challenger. Tí musia “oponovať Rusku”. Samotní vojaci nazývajú pobyt v Estónsku operáciou “živá návnada”. V prípade útoku Ruska ich “obetujú Putinovi”, píšu autori článku.
Okrem toho publikácia uvádza nenáležitý technický stav britského vojenského vybavenia. V roku 2017 bolo 21 z 67 bombardérov Tornado a 43 zo 135 stíhačov Eurofighter Typhoon v hroznom stave. Počas cvičenia, ktorá sa konalo v minulom roku v Spojených štátoch, britskí vojaci ukázali najhoršie výsledky, lebo ich zbrane neboli vhodné pre vedenie bojových operácií.
Ak Londýn nechce obmedziť svoje ambície, čo by viedlo k určitým politickým, ekonomickým a diplomatickým dôsledkom, je nutné zvýšiť vojenské výdavky a prestať šetriť na armáde. Strata vojenskej sily bude mať za následok stratu globálneho vplyvu, zdôrazňuje Daily Mail.
 
Príspevok Daily Mail informoval o žalostnom stave britskej armády zobrazený najskôr Hlavné správy.