Londýn 29. októbra 2018 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Zavraždený opozičný saudský novinár Džamál Chášukdží sa snažil nájsť dôkazy toho, že Saudská Arábia použila chemické zbrane v Jemene, píše The Sunday Express s odkazom na vlastný zdroj

Na snímke Džamál Chášukdží

Stretol som ho týždeň pred smrťou. Bol nešťastný a znepokojený… Keď som sa ho opýtal na dôvod, najskôr neodpovedal, ale potom predsa len povedal, že získal dôkazy, že Saudská Arábia použila chemické zbrane. Povedal, že možno získa tiež dokumentárne dôkazy,” povedal denníku blízky priateľ zavraždeného novinára.
Zdroj z rozviedky oznámil novinám, že rozviedka vedela, že sa v prvom septembrovom týždni, asi tri týždne pred incidentom, “niečo stalo”.
“Išlo o pôvodné rozkazy ohľadom zajatia pána Chášukdžího a jeho dopravy späť do Saudskej Arábie k výsluchu,” povedal zdroj z rozviedky.
Podľa jeho slov rozkazy vydal člen kráľovského dvora, avšak priama informácia o spojení s korunným princom Mohamedom bin Salman Al Saudi nie je.
Iný vysoký zdroj oznámil, že britská MI6 poradila saudským kolegom zrušiť operáciu, ale odporúčanie bolo zamietnuté.
 

Londýn vedel o plánoch ohľadom únosu Chášakdžího, tvrdia média

Asi tri týždne pred vraždou novinára mali britskej tajnej služby, podľa denníka Daily Express, zachytiť rozhovory saudskej rozviedky, ktorým bol vydaný príkaz uniesť Chášakdžího.
Britské tajné služby vedeli, že vedenie Saudskej Arábie schválilo únos novinára Džamal Chášakdžího. Takáto informácia sa objavila na internetových stránkach denníka Daily Express. Podľa všetkého mohol byť novinár zabitý kvôli tomu, že mal v pláne preukázať, že Rijád používal chemické zbrane v Jemene.
Denník sa odvoláva na anonymné zdroje britskej spravodajskej služby. Daily Express uvádza, že britské Vládne komunikačné ústredia (GCHQ, britská tajná služba) zachytilo rozhovory saudských agentov, ktorí mali v Turecku za úlohu uniesť Chášakdžího a doručiť ho do Rijádu a v prípade, že by novinár odporoval, mali konať podľa okolností.
Rozkaz vraj údajne pochádzal od niekoho z “kráľovského prostredia”, nie však od princa Saudskej Arábie Mohameda bin Salmána. Túto informáciu získal Londýn tri týždne pred atentátom na Chášakdžího a britská vláda sa podľa médií obrátila na svojich saudských kolegov, aby plánovanú operáciu nevykonávali.
Nemenovaný zástupca akademickej obce, ktorý komunikoval s Chášakdžím týždeň pred jeho smrťou, informoval denník, že novinár dúfal, že čoskoro získa dokumentárne dôkazy o tom, že Saudská Arábia používa v jemenskom konflikte chemické zbrane, najmä potom fosforové munície. Podľa zdroja bol Chášakdží počas stretnutia veľmi nervózny a vyzeral skleslo.
 
Príspevok Daily Express: Londýn vedel o plánoch únosu Chášakdžího zobrazený najskôr Hlavné správy.