Machačkala 12. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Marcio Jose Sanchez)
 
Ministerstvo komunikácií a masmédií v Dagestane sľubuje, že dá smartfón tomu, kto nahlási na internete podporu terorizmu, podnecovania národnostnej a náboženskej nenávisti alebo šírenia “iných druhov nezákonného obsahu”

Na snímke nový iPhone

Podľa webu Meduza, ktorý vychádza z informácií ruského denníka Kommersant, na nahlasovanie slúži tzv. “horúca linka”, ktorá je aktívna už aspoň od apríla 2018, ale novinári sa o nej dozvedeli len nedávno a ihneď to aj zverejnili.
Ide o akúsi súťaž, kto predloží najviac udaní, a “výhrou” má byť 32-gigabajtový Apple iPhone SE, ako uvádza webová stránka ministerstva. Za druhé a tretie miesto sú 32-gigabajtové Xaomi Redmi 5 a Xaomi Redmi 4A.
Región severokaukazského Dagestanu býval miestom častých útokov moslimských extrémistov požadujúcich zriadenie samostatného kalifátu na juhu Ruska. Hoci sa situácia v poslednej dobe zmiernila, ešte vždy badať náznaky nepokojov.
Ako dodáva Echo24 podľa agentúry ČTK, na “horúcu linku” je možné nahlasovať dokonca aj anonymne jednotlivé podozrenia z podpory terorizmu, podnecovania národnostnej a náboženskej nenávisti alebo šírenia “iných druhov nezákonného obsahu”.
Vyžaduje sa však súhlas so spracovaním osobných údajov. Podnet následne zanalyzujú experti na terorizmus a extrémizmus. “Horúca linka je príležitosť urobiť život každého z nás bezpečnejším a okolitý svet čistejším,” tvrdia úrady.
Tento nápad získal uznanie aj na júnovej celoštátnej konferencii v Krasnojarsku o moderných formách boja proti teroristickej ideológii, ako vôbec najlepší projekt v celom Rusku.
 
Príspevok Dagestan ponúka ľuďom smartfón za upozornenie na bezpečnostné hrozby. Médiá informujú o súťaži udaní zobrazený najskôr Hlavné správy.