Video publikovala tlačová agentúra Amák napojená na Daeš. Po arabsky hovoriaci muž, údajne 24-ročný Anis Amri, na ňom prisahá vernosť lídrovi Daeš abú Bakrovi Baghdádímu. Moslimov zároveň vyzýva, aby v Európe páchali útoky.

„Môj odkaz križiakom: Prišli sme vás vyvraždiť, prasce. Krv monoteistov (moslimov) nevyjde navnivoč,“ hovorí na videu muž, ktorého agentúra Amák označila džihádistickým pseudonymom abú Bará at-Túnisía, poukazujúc tak na jeho tuniský pôvod. Pondelňajší náraz kamióna do stánkov a návštevníkov vianočných trhov v berlínskej časti Charlottenburg si vyžiadal 12 mŕtvych a desiatky zranených.

Útočník z Berlína mohol mať komplicov

Usmrtenie Tunisana označovaného za páchateľa pondelňajšieho teroristického útoku v Berlíne potvrdil dnes aj nemecký generálny prokurátor Peter Frank, ktorý zároveň upozornil, že práca vyšetrovateľov sa tým nekončí a bude sa odteraz zameriavať na možných komplicov alebo podporovateľov. Budú tiež hľadať odpovede na otázky, či 24-ročný Anis Amri použil pri dnešnej prestrelke na predmestí talianskeho Milána tú istú zbraň, akou údajne zabil vodiča poľského kamióna pri útoku v Berlíne, a ako sa mu podarilo utiecť z Nemecka do Talianska.

„Pre nás je teraz veľmi dôležité zistiť, či bola počas prípravy a uskutočnenia tohto činu, ako aj pri úteku hľadaného prítomná nejaká sieť podporovateľov, či boli nejakí ľudia do toho zasvätení alebo nápomocní,“ povedal Frank. Generálny prokurátor novinárom na tlačovej konferencii v Karlsruhe potvrdil, že talianska polícia identifikovala Amriho pomocou jeho odtlačkov prstov poskytnutých nemeckými orgánmi. Nemeckí a talianski vyšetrovatelia sa teraz snažia zrekonštruovať trasu Amriho úteku z Berlína do Milána.

Taliansky minister vnútra Marco Minniti predtým potvrdil informácie, podľa ktorých bol hľadaný Tunisan usmrtený dnes nadránom pri prestrelke s policajtmi na milánskom predmestí Sesto San Giovanni. Podľa zverejnených údajov Amri začal strieľať na policajta, ktorý od neho v rámci bežnej kontroly vyžadoval predloženie dokladov. Milánsky prokurátor Alberto Nobili uviedol, že Amri pricestoval krátko predtým do Milána vlakom z Turína, kam sa dostal takisto vlakom z francúzskeho mesta Chambéry. Milánsky policajný prezident Antonio de Iesu doplnil, že hľadaný Tunisan cestoval sám a po príchode do Sesto San Giovanni ho kontrolovala dvojica mladých policajtov, ktorým sa zdal podozrivý.

Na Amriho počas prestrelky vypálili dva projektily, z ktorých jeden ho zasiahol do hrudníka a spôsobil mu smrtiace zranenia. Strelné poranenia utrpel i jeden z policajtov, podľa ministra Minnitiho však nie je v ohrození života. Policajný prezident zhodnotil konanie týchto policajtov ako príkladné a odvážne, zatiaľ čo Amriho označil za „nanajvýš nebezpečnú“ osobu, schopnú zaútočiť znova. Dodal, že nemôže potvrdiť informácie, podľa ktorých Amri pred usmrtením vykrikoval arabskú frázu Alláhu akbar (Boh je najväčší), policajtom však podľa neho povedal, že sú „bastardi“.