Belehrad 6. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Darko Vojinovic)

Včera ministri zahraničných vecí Albánska a samozvanej Kosovskej republiky Gent Cakaj a Behgjet Pacolli podpísali Zmluvu o zjednotení a koordinácii svojej zahraničnej politiky, ktorá predpokladá aj spojenie veľvyslanectiev

Na snímke Ivica Dačič

Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič vo svojom exkluzívnom komentári pre Sputnik vysvetľuje, že Priština nemôže v zásade vykonávať samostatnú zahraničnú politiku, pretože Kosovo a Metohija  súčasťou Srbska, nehovoriac o tom, aby bola zjednotená s albánskou zahraničnou politikou.

Predpoklady podobnej iniciatívy vidí v tom, že sa Prištine veľmi nedarí:

Každodenné fiasko takzvanej zahraničnej politiky Prištiny, počínajúc odvolaním uznania zo strany 13 štátov a končiac zamietnutím žiadosti o členstvo v Interpole a ďalších dôležitých medzinárodných organizáciách, zrejme vyvoláva zvýšenú nervozitu v ich radoch.

Na otázku o následkoch zjednotenia zahraničnopolitických stratégií Albánska a samozvaného Kosova srbský minister zahraničných vecí odpovedal:

Nijako im to nepomôže, pretože ich zahraničnopolitické” prehry budú pokračovať, kým nepochopia, že musia byť ochotní dohovárať sa s Belehradom, čo je v záujme všetkých.

Čo sa týka predpokladanej reakcie medzinárodného spoločenstva, vrátane tej jeho časti, ktorá podporuje nezávislosť Kosova, Dačič povedal:

Medzinárodné spoločenstvo musí konečne zareagovať na úplne jasné pokusy o vytvorenie takzvaného veľkého Albánska. Tento plán, tento projekt už nikto neskrýva, nejde o akúsi teóriu sprisahania. Pokusy o jeho realizáciu prebiehajú pred očami všetkých.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj