Varšava 1. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

Poľsko nemôže akceptovať postoj Nemecka, že otázka vojnových reparácií za škody, ktoré mu nacistický režim spôsobil počas druhej svetovej vojny, už viac nie je predmetom diskusie. Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz to vo štvrtok povedal v Múzeu Varšavského povstania

Na snímke Jacek Czaputowicz

Czaputowicz podľa agentúry DPA reagoval na stredajšie slová šéfa nemeckej diplomacie Heika Maasa, ktorý povedal, že otázka odškodnenia je “z právneho hľadiska uzavretá”, a hoci Nemecko nesie morálnu zodpovednosť za vojnové škody, nemá povinnosť finančných reparácií.

“Poliaci znovu vybudovali zničené hlavné mesto vlastným úsilím a prácou. Táto skutočnosť je dobrým príkladom rozsiahlejšieho problému, ktorý nám Poliakom bráni v tom, aby sme otázku reparácií mohli považovať za uzatvorenú,” vyhlásil Czaputowicz. Dodal, že škody, ktoré Poľsko a Poliaci utrpeli okupačný, Nemecko nikdy nenahradilo.

Maas a Czaputowicz sa vo štvrtok zúčastnili na oslavách 75. výročia vypuknutia Varšavského povstania, ktoré sa začalo 1. augusta 1944 a trvalo 63 dní.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj