Bratislava 16. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Jonathan Borg)

Európska únia podnikne opatrenia proti Turecku, ak nezastaví nezákonnú činnosť vo výhradnej ekonomickej zóne Cypru, vyhlásil grécky premiér Alexis Tsipras po 6. samite krajín južnej Európy, ktorý sa konal v maltskej Vallette

Na snímke zľava prezident Cypru Nicos Anastasiades, premiér Španielska Pedro Sanchez, francúzsky prezident Emmanuel Macron, maltský premiér Joseph Muscat, taliansky premiér Giuseppe Conte, portugalský premiér Antonio Costa a grécky premiér Alexis Tsipras

Ako oznámila Aténska spravodajská agentúra AMNA, na samite, na ktorom sa zúčastnili najvyšší predstavitelia Grécka, Cypru, Malty, Francúzska, Talianska, Portugalska a Španielska, informoval cyperský prezident Nicos Anastasiades svojich kolegov o nezákonnej činnosti Turecka vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru, kde sa situácia vyostrila v súvislosti s “bezprecedentnými porušeniami a správaním, ktoré odporuje všetkým zásadám EÚ a medzinárodnému právu”.

“Považujem za mimoriadne dôležité jasné posolstvo, ktoré dnes posielame, o tom, že EÚ prerokuje a prijme opatrenia, ak Turecko nezastaví svoju nezákonnú aktivitu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru. Vyjadrili sme našu plnú podporu Nicosovi Anastasiadesovi,” povedal Tsipras.

Podľa jeho slov to nie je bilaterálny problém Turecka a Cypru, alebo Turecka a Grécka, to je problém Európy a Turecka, a “treba ho riešiť vychádzajúc z tejto skutočnosti”.

“Podstatou nášho prístupu je rešpektovanie medzinárodného práva a tí, ktorí medzinárodné právo nerešpektujú, si to majú odniesť,” povedal Tsipras. Francúzsky prezident Emmanuel Macrona tiež vyhlásil, že účastníci samitu vyjadrili “plnú solidaritu s Cyprom a rešpektovanie jeho zvrchovanosti”, oznámila agentúra.

“Turecko musí zastaviť svoju nezákonnú aktivitu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru,” vyhlásil Macron.

Prieskumu a ťažby plynu vo výlučne ekonomickej zóne Cypru sa chcú zúčastniť aj francúzske spoločnosti.

V deklarácii z Valletty, ktorá bola podpísaná podľa výsledkov samitu, sa hovorí o podpore Cypru.

“Znovu prehlasujeme našu plnú podporu a solidaritu s Cyperskou republikou vo výkone ich zvrchovaných práv na prieskum, rozpracovanie a ťažbu jej prírodných zdrojov v rámci jej výlučnej ekonomickej zóny v súlade so zákonodarstvom EÚ a medzinárodným zákonodarstvom. V súlade s predchádzajúcimi závermi Rady a Európskej rady pripomíname povinnosti Turecka rešpektovať medzinárodné právo a dobré susedské vzťahy,” uvádza sa v deklarácii.

Účastníci samitu vyjadrujú hlboké poľutovanie v súvislosti s tým, že Turecko “nereagovalo na početné výzvy Európskej únie, ktoré odsudzovali nezákonnú aktivitu Turecka vo východnom Stredomorí a Egejskom mori”, a vyjadrujú vážne znepokojenie vŕtaním vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru.

“Prosíme Európsku úniu, aby sa aj naďalej zaoberala touto otázkou, a ak nezastaví Turecko svoju nezákonnú činnosť, prerokovala primerané opatrenia v plnej solidarite s Cyprom,” uvádza sa v dokumente.

V deklarácii sa tiež opakuje výzva k Turecku, aby znormalizovali svoje vzťahy s Cyprom.

Na šelfe a vo výhradnej ekonomickej zóne Cypru boli objavené ložiská zemného plynu. Turecko sa domnieva, že má právo na prírodné bohatstvo v tomto regióne.

Turecko vyhlasuje, že nemení svoju pozíciu v otázke kontinentálneho šelfu vo východnom Stredomorí od roku 2004, a pritom “bude aj naďalej hájiť práva cyperských Turkov na kontinentálnom šelfe, kým ich grécka strana nezaradí do mechanizmu prijatia rozhodnutia o náleziskách uhľovodíkových surovín a nezastaví svoju jednostrannú aktivitu” v tejto sfére.

Ankara poslala do tejto oblasti vrtnú loď Fatih. MZV Grécka požiadalo, aby Turecko zastavilo vŕtanie v tejto zóne.

Cyprus vydal zatykač na posádku tureckej vrtnej lode Fatih za vŕtanie vo výhradnej hospodárskej zóne Cypru a zažaluje na súde spoločnosti, ktoré spolupracujú s Tureckou ropnou spoločnosťou TPAO na kontinentálnom šelfe vo výlučne cyperskej ekonomickej zóne. Ako vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jeho krajina chce pokračovať v prieskume uhľovodíkových surovín na šelfe Cypru pod ochranou svojich ozbrojených síl.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj