Ženeva 13. januára 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Petros Karadjias, File)

Rozhovory o vyriešení desiatky rokov starého problému rozdelenia Cypru skončilo bez dohody aj vo štvrtok. Stretnutia sa majú obnoviť už 18. januára v riešení pálčivej bezpečnostnej otázky, ako nový pokus o nastolenie politického zmieru

Na snímke prezident Cypru Nikos AnastasiadisNa snímke prezident Cypru Nikos Anastasiadis

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres oznámil pre agentúru Reuters, že bol presvedčený o odhodlaní účastníkov urobiť “posledné úsilia” k nájdeniu riešenia.

“Rokovania dnes zdôraznili zámer účastníkov nájsť obojstranne prijateľné riešenie v oblasti bezpečnosti a záruk, ktoré riešia obavy oboch komunít. Uznali, že bezpečnosť jedného spoločenstvo nemôže byť na úkor bezpečnosti na strane druhej,” píše sa vo vyhlásení vydanom OSN z jednodňovej konferencie. “Uznali sa potreby riešiť tradičné bezpečnostné obavy oboch komunít a v rovnakej dobe rozvíjajúce sa bezpečnostné vízie pre budúci jednotný federálny Cyprus.”

Konferencia o Cypre, ktorá začala dnes, bude pokračovať 18. januára diskusiami o otázkach bezpečnosti a záruk v rovnakom zložení, ako sa vyjadril vládny hovorca cyperských Grékov Nikos Christodoulides.

Turecký minister zahraničia Mevlut Cavusoglu na tlačovej konferencii v Ženeve povedal, že garancie zostávajú “životne dôležité” pre cyperských Turkov, a po prijatí akejkoľvek dohody by nasledovalo referendum.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.