Beira 20. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/IFRC-Caroline Haga)
 
Počet obetí tropického cyklónu Idai, ktorý v sobotu zasiahol východné a južné časti Zimbabwe a predtým udrel v Mozambiku, stúpol na 300. V utorok o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov

Na leteckej snímke je zaplavené územie v meste Beira v Mozambiku 18. marca 2019

Mozambický prezident Filipe Nyusi oznámil, že podľa posledných informácií si cyklón Idai v Mozambiku vyžiadal vyše 200 obetí a takmer 350.000 ľudí je ohrozených.
Vláda v Zimbabwe informovala o približne 100 obetiach.
V centrálnej časti Mozambiku sa záchranné tímy pomocou lodí a vrtuľníkov snažia zachrániť preživších, ktorí uviazli na strechách domov či v korunách stromov. Mimovládna organizácia Rescue South Africa oznámila, že od piatkovej noci vyzdvihla 34 ľudí.
Búrka štvrtého z piatich stupňov, s rýchlosťou vetra až 160 kilometrov za hodinu, zasiahla Mozambik ešte v piatok a následne sa – už oslabená – presunula aj na územie susedného štátu Malawi.
Medzitým Organizácia Spojených národov vyhlásila, že ide o jednu z najhorších búrok, akú juh Afriky zažil za posledné desaťročia. OSN dodala, že búrka zároveň vyvolala v Malawi humanitárnu krízu, ktorá postihla takmer milión ľudí a vyše 80.000 ich vyhnala zo svojich domov.
 
Príspevok Cyklón Idai zabil v Mozambiku a Zimbabwe 300 ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.