Londýn/Berlín 23. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jacqueline Larma)
 
Desiatky ľudí si cyklistickou jazdou z Berlína do Londýna v piatok pripomenuli 80. výročie začiatku transportov záchrany 10.000 židovských detí z bývalého Československa, ako aj Nemecka, Poľska a Rakúska do Británie v období krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny. Informovala o tom agentúra DPA.

Ilustračné foto

Cyklisti sa na trasu smerom do Londýna vydali už v nedeľu 17. júna spred železničnej stanice Friedrichstrasse v Berlíne, kde záchranu detí pripomína pamätník. Po šiestich dňoch dorazili v piatok popoludní do cieľovej destinácie pred železničnú stanicu na Liverpool Street v britskej metropole, kde udalosti spred ôsmich desaťročí takisto pripomína pamätník. Práve tam 2. decembra 1938 dorazil prvý transport spomínaných detí.
Na spomienkovom podujatí sa zúčastnil aj jeden zo zachránených – Paul Alexander, ktorého na cestu za Lamanšský prieliv vyslali v roku 1939 ako batoľa a ktorý sa teraz zapojil do jazdy na bicykli v spoločnosti syna i vnuka.
Na záchrane stoviek židovských detí z niekdajšieho Československa sa podieľal ako organizátor Nicholas Winton (1909-2015), na ktorého statočnosť a odvahu by sa bolo zrejme zabudlo, nebyť odhalenia dokumentácie o deťoch jeho manželkou na sklonku 80. rokov. Jeho príbeh ožil vo filmoch Všetci moji blízki, Nicholas G. Winton: Sila ľudskosti a Nickyho rodina.
 
Príspevok Cyklistickou túrou Berlín-Londýn si pripomenuli výročie záchrany židovských detí zobrazený najskôr Hlavné správy.