Bratislava 10. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)
 
Vojenskí špecialisti pre oblasť radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO) budú trénovať na Slovensku. Do tohto ročníka cvičenia Toxic Valley 2018 sa zapoja špecialisti z 12 krajín a troch výcvikových inštitúcií NATO. Celkovo sa v Zemianskych Kostoľanoch stretne 119 zahraničných a 92 slovenských vojakov, informovalo Ministerstvo obrany (MO) SR.

Ilustračné foto

Medzinárodné vojenské cvičenie Toxic Valley 2018 sa uskutoční od 10. do 21. septembra vo výcvikovom a testovacom centre RCHBO Zemianske Kostoľany. Cieľom Toxic Valley je precvičiť štandardné operačné procedúry, techniky a procedúry potrebné pre plnenie úloh odberových tímov toxických chemických látok a mobilných laboratórií za použitia ostrých chemických látok.
„Medzinárodné cvičenie Toxic Valley 2018 je jednou z príležitostí, ako si precvičiť spôsobilosti našich chemikov, ale zároveň aj vzájomnú spoluprácu so špecialistami z iných krajín pri riešení chemických havárií. A vďaka nášmu unikátnemu testovaciemu zariadeniu v Zemianskych Kostoľanoch je toto všetko možné realizovať s ostrými chemickými látkami,” uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.
Súčasnosť podľa náčelníka generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zmeka jednoznačne ukazuje, že ohrozenie toxickými chemickými látkami je možné nielen pri ich bojovom použití. “Aj preto sa naši špecialisti pripravujú spolu so svojimi kolegami zo zahraničia na zásah v podobných prípadoch. Výmena skúseností je v tejto dynamicky sa meniacej dobe základom budúceho úspechu,” doplnil Zmeko.
Na medzinárodnom vojenskom cvičení Toxic Valley 2018 budú aj vojenskí pozorovatelia zo zúčastnených krajín. V Zemianskych Kostoľanoch sa tento rok stretne 119 zahraničných a 92 slovenských vojakov. Slovensko bude mať okrem príslušníkov OS SR medzi účastníkmi aj expertov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).
 
Príspevok Cvičenia Toxic Valley 2018 sa zúčastní 119 zahraničných a 92 slovenských vojakov zobrazený najskôr Hlavné správy.