Jakarta 28. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Disaster Management Agency)
 
Mohutné zemetrasenie na ostrove Sulawesi spôsobilo v piatok vlny cunami, ktoré zasiahli mestá Palu a Donggala, pričom ničili domy a mnoho rodín je nezvestných. Komunikačné spojenie s centrálnou časťou ostrova je prerušené a záchranárske práce sťažuje aj tma, informoval hovorca indonézskej agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof Sutopo Nugroho.

Na snímke dom v meste Donggala v strednej časti indonézskeho ostrova Sulawesi po zemetrasení, ktorý zničilo zemetrasení s magnitúdou 6,1 v piatok 28. septembra 2018

Cunami potvrdil aj indonézsky geofyzikálny ústav po tom, ako úrady odvolali varovanie pred prívalovými vlnami.
Hovorca Hary Tirto Djatmiko potvrdil pre agentúru AP, že došlo k vzniku cunami. Geofyzikálny ústav podľa neho stále zhromažďuje informácie a zverejní ich, keď sa potvrdia.
Indonézska televízna stanica ukázala zábery nakrútené mobilným telefónom, na ktorých sa mohutná vlna valila na mesto Palu. Na záberoch vidieť, ako ľudia v strachu utekali a kričali.
Americká geologická služba USGS uviedla, že druhé piatkové zemetrasenie s magnitúdou 7,5 zaznamenali v hĺbke desiatich kilometrov, pričom jeho epicentrum bolo zhruba 56 kilometrov od mesta Donggala v strednej časti ostrova Sulawesi.
Po tomto zemetrasení indonézske úrady vydali varovanie pred vlnami cunami, ktoré sa týkalo obyvateľov provincií v strednej a západnej časti ostrova. Úrady prostredníctvom v televízii vysielanej výzvy žiadali ľudí z pobrežných oblastí, aby sa urýchlene presunuli do vyššie položených miest. Neskôr však varovanie odvolali.
Rovnakú oblasť predtým postihlo aj zemetrasenie s magnitúdou 6,1. Indonézske úrady informovali, že toto zemetrasenie si vyžiadalo najmenej jednu obeť a asi desať zranených. Otrasy spôsobili aj materiálne škody na budovách.
Indonézia je často vystavovaná zemetraseniam v dôsledku svojej polohy v tzv. ohnivom kruhu, reťazci vulkanických pohorí a tektonických zlomov. V decembri 2004 si silné zemetrasenie s magnitúdou 9,1 pri pobreží ostrova Sumatra a následná vlna cunami vyžiadali vyše 230.000 obetí.
 
Príspevok Cunami na ostrove Sulawesi ničilo domy, mnoho rodín je nezvestných zobrazený najskôr Hlavné správy.