Bratislava 29. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-KR PZ v Bratislave)
 
Cudzinecká polícia zadržala muža z Ukrajiny, ktorý je Interpolom hľadaný pre násilnú trestnú činnosť. Muž je v súčasnosti vo väzbe a čaká na prevoz do Českej republiky. Odhaliť ho mali vďaka databáze daktyloskopických odtlačkov prstov. Informovala o tom hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová

Ilustračné foto

Podozrivý muž mal prísť podľa hovorkyne začiatkom minulého týždňa (22. 10.) na obvodné policajné oddelenie v Bratislave, kde chcel nahlásiť stratu cestovného dokladu. Baloghová uviedla, že pre podozrenie z nelegálneho pobytu mala prípad prevziať cudzinecká polícia. Avizovala, že pri overovaní jeho totožnosti využili databázu daktyloskopických odtlačkov prstov. Na základe výsledkov mali zistiť, že ide o muža hľadaného Interpolom a že policajtom neuviedol pravdivé informácie.
“Skutočnú identitu skrýval zámerne, pretože je hľadaný za násilnú trestnú činnosť Interpolom od roku 2004. Požiadavku na zadržanie si uplatnila Česká republika, ktorá vydala aj medzinárodný zatykač a od roku 2007 po uvedenej osobe pátra aj prostredníctvom Schengenského informačného systému. V súčasnosti je cudzinec vo väzbe a čaká na extradíciu do Českej republiky,” ozrejmila hovorkyňa.
Hľadaný cudzinec mal podľa nej žiadať o azyl v roku 2009 a 2017 v Rakúsku a v roku 2017 aj v Maďarsku. “Našim susedom sa však zrejme z dôvodu absencie porovnania jeho daktyloskopických odtlačkov prstov s databázou Interpolu nepodarilo zistiť jeho skutočnú identitu,” doplnila Baloghová.
V tejto súvislosti vysvetlila, že podobné preverovanie v databáze odtlačkov prstov Interpolu vykonáva služba hraničnej a cudzineckej polície systematicky u všetkých nelegálnych migrantov. To podľa nej umožňuje integrované vyhľadávanie v databáze Interpolu, ktoré bolo implementované do Informačného systému migrácie a medzinárodnej ochrany (IS MIGRA) v apríli 2016.
 
Príspevok Cudzinecká polícia zadržala medzinárodne hľadaného muža, pomohli odtlačky prstov zobrazený najskôr Hlavné správy.