Praha 21. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Vnútrostranícke referendum Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD), ktoré by malo definitívne rozhodnúť o jej vstupe do vlády s hnutím ANO, sa začína v pondelok 21. mája a trvať by malo do 14. júna. Píše o tom spravodajský server Novinky.cz.

Na snímke predseda ČSSD Jan Hamáček

Prvé konzultácie s členmi ČSSD však ukazujú, že predseda strany Jan Hamáček len veľmi ťažko presviedča svojich spolustraníkov o prospešnosti koalície s hnutím ANO za podpory komunistov.
Hamáček pritom už minulý týždeň poslal všetkým členom ČSSD list, v ktorom ich k vstupu do vlády s ANO nabádal. “V pondelok sa začína vnútrostranícke referendum a vy rozhodnete o ďalšom osude sociálnej demokracie a budúcom smerovaní našej krajiny v najbližších rokoch,” napísal Hamáček.
V nedeľu však zástupcovia organizácií Plzenského kraja, ktorému šéfuje odporca vstupu do vlády, poslanec Milan Chovanec, oznámili predsedovi ČSSD že s účasťou v koalícii nesúhlasia. Z pozvaných 70 zástupcov miestnych organizácií ČSSD pritom na stretnutie s Hamáčkom a prvým podpredsedom sociálnych demokratov Jiřím Zimolom prišla len necelá polovica.
Podobne ako v Plzni sa v piatok vyjadrili aj funkcionári z Ústeckeho kraja. Podporu vláde naopak v sobotu vyjadrili Stredočesi, a to 111 hlasmi zo 124 delegátov krajskej konferencie v Kladne.
O osude možnej vládnej koalície bude v tajnom hlasovaní rozhodovať 17.500 straníkov ČSSD na schôdzach miestnych buniek.
 
Príspevok ČSSD začne v pondelok v referende rozhodovať o vstupe do vlády s ANO zobrazený najskôr Hlavné správy.