Praha 30. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: Mikuláš Klang)

Strana sa ešte neuzniesla ani na tom, akého kandidáta bude voliť za prezidenta
Českí sociálni demokrati nepostavia vlastného kandidáta do blížiacich sa januárových prezidentských volieb. Spravodajskému portálu Novinky.cz to v pondelok potvrdil hovorca ČSSD Mikuláš Klang. Zatiaľ nie je jasné, či strana podporí Miloša Zemana alebo niekoho iného. Kandidáti na Hrad sa musia registrovať na ministerstve vnútra do 7. novembra.
Na snímke hovorca ČSSD Mikuláš Klang

Politické grémium odsúhlasilo, že ČSSD vlastného kandidáta nebudú stavať, povedal Klang. Strana ešte nerozhodla ani o tom, ktorého uchádzača o prezidentský úrad podporí, dodal hovorca sociálnych demokratov.
Bývalý šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka pritom už skôr avizoval, že o prezidentskom kandidátovi rozhodne vnútrostranícke referendum. Toto rozhodnutie nakoniec ČSSD odložila až na obdobie po voľbách do Poslaneckej snemovne, ktoré sa konali 20. a 21. októbra.
V prezidentských voľbách pred piatimi rokmi ČSSD nasadila Jiřího Dienstbiera, ktorý získal v prvom kole vyše 16 percent hlasov voličov a umiestnil sa na štvrtom mieste.
Kandidáta zrejme nepostaví ani hnutie ANO. Jeho predseda Andrej Babiš síce pôvodne tiež hovoril o tom, že by ANO mohlo rozhodnúť v referende, minulý týždeň však z toho začal cúvať. Zatiaľ neoznámil, či podporí Zemana, napísal portál Novinky.cz.
Druhé priame voľby prezidenta v Česku sa budú konať 12. a 13. januára 2018, prípadné druhé kolo 26. a 27. januára 2018.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.