Bratislava 6. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Je problém, že je zahraničná politika Slovenska spochybňovaná predstaviteľmi koalície aj opozície. Myslí to predsedníčka zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd)

Na snímke Katarína Cséfalvayová

“Smerodajné sú však najmä činy, a tie sú, myslím si, v rozhodujúcej väčšine prípadov jasné a jednoznačné,” povedala pre TASR. Je presvedčená, že Slovensko nikdy nemalo silnejšie a dôstojnejšie medzinárodnopolitické postavenie ako v súčasnosti a je vnímané čoraz v pozitívnejšom svetle aj oproti susedom z V4.
Napriek tomu “schizofrénia v zahraničnej politike” poslankyňu vyrušuje. “Za veľmi krátky čas sme sa prepracovali do stavu, kde sa mainstreamom stáva nadávanie na Brusel či spochybňovanie našich spojeneckých väzieb, ktoré sú nahrádzané utopickou doktrínou akéhosi mosta medzi východom a západom,” myslí si. Cséfalvayovej chýbalo aj jasné stanovisko v prospech spojencov po útoku novičokom vo Veľkej Británii alebo silnejší podporný hlas pre Ukrajinu.
Privítala by tiež, keby parlament schválil bezpečnostnú a obrannú stratégiu. Cséfalvayová ich považuje za dobre spracované, vyzdvihla, že sa v nich jasne deklaruje hodnotové ukotvenie slovenskej zahraničnej politiky. “Preto by som bola rada, ak by v novom roku dostali prednosť záujmy Slovenska pred straníckymi záujmami, a prerokovali sme tieto dokumenty v parlamente,” vyhlásila. Vníma v tejto veci úsilie šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) aj predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD).
Za problém však Cséfalvayová považuje verbálne spochybňovanie hrozieb. “Niet pochýb, že Rusko vedie proti západu hybridnú vojnu prostredníctvom kybernetických útokov, šírenia hoaxov a dezinformácií na internete. A keď niekto takýmto spôsobom rozkladá Európsku úniu a atakuje našich spojencov, nemôžeme si pred tým zakrývať oči. Preto aktivity Ruskej federácie považujem aktuálne za jedno z hlavných bezpečnostných rizík pre Slovensko,” povedala.
Pomerne málo sa tiež podľa Cséfalvayovej na Slovensku hovorí o klimatických zmenách, ktoré sú so zahraničnou a bezpečnostnou politikou prepojené. “Vyspelý svet by mal byť lídrom v tejto otázke, preto ma mrzí postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý tento proces sabotuje. Škody, ktoré týmto spôsobuje, môžu byť nezvratné a nenahraditeľné,” zdôrazňuje. Klimatické zmeny majú totiž podľa nej potenciál byť spúšťačom či katalyzátorom migračných vĺn a ozbrojených konfliktov o prírodné zdroje.
 
Príspevok Cséfalvayová: Spochybňovanie zahraničnopolitickej orientácie SR je problém zobrazený najskôr Hlavné správy.