Brno 4. februára (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

K zlúčeniu ľudovcov z KDU-ČSL a Starostov a nezávislých (STAN) nepríde, obe strany by však pred voľbami do Poslaneckej snemovne mohli vytvoriť dvojkoalíciu, s ktorou by sa uchádzali o priazeň voličov

Lídri strán ČSSD, ANO a KDU-ČSLLídri strán ČSSD, ANO a KDU-ČSL

Predsedníctvo KDU-ČSL dostalo dnes od delegátov celoštátnej konferencie strany v Brne poverenie rokovať o tomto variante, ktorý by znamenal pre úspech vo voľbách nutnosť prekročenia 10-percentnej hranice zvoliteľnosti, s hnutím STAN.

“Kto sa bojí, nesmie do lesa. Chceme hrať prvú ligu, nie okresné majstrovstvá,” vyhlásil v tejto súvislosti podľa internetového serveru iDNES.cz predseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Prvý podpredseda ľudovcov Marian Jurečka povedal, že sa pre tento pomerne odvážny krok rozhodli, pretože chcú, aby voliči v ČR nespokojní s tým, čo ponúkajú dva najsilnejšie strany, mali k dispozícii veľmi silnú a výraznú alternatívu.

Líder STAN Petr Gazdík pri odchode z rokovania ľudovcov pripomenul, že orgány tohto subjektu o možnosti dvojkoalície nerozhodli a že on by tú odvahu určite nemal. Koalícii sa síce nebráni, avšak umiestnenie kandidátov STAN na kandidátke KDU-ČSL odmietol.

Prioritou STAN bolo vytvorenie volebnej strany s KDU-ČSL, ktorej by na vstup do parlamentu stačilo prekonať päťpercentný zisk. To sa však dnes už čoskoro ukázalo ako nepriechodné, pretože ľudovci nechcú prísť o svoju značku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.