Londýn 2. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/House of Commons)

Líder britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn označil v stredu nové návrhy premiéra Borisa Johnsona, týkajúce sa odchodu Británie z Európskej únie, za horšie ako plán bývalej premiérky Theresy Mayovej. Informovala o tom stanica Sky News

Na snímke Jeremy Corbyn

Johnson v stredu Bruselu navrhol, aby sa v dávnejšie finalizovanej dohode medzi Britániou a EÚ nahradila tzv. írska poistka, ktorej cieľom je zabrániť zavedeniu režimu tvrdej hranice medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko. Európsku komisiu požiadal, aby sa jeho novým plánom zaoberala, a varoval, že brexit bez dohody by predstavoval “zlyhanie štátnického umenia”.

“Je to horšie ako dohoda Theresy Mayovej a nedokážem si predstaviť, že návrh dostane takú podporu, v akú premiér verí,” povedal Corbyn a dodal, že návrh Britániu dostane do stavu deregulácie a podkope aj Veľkopiatkovú dohodu.

Corbyn podľa svojich slov nie je presvedčený, že sa plán podarí schváliť do konca októbra. Líder labouristov vyjadril presvedčenie, že Johnson veľmi dobre vie, že je nepravdepodobné, že jeho návrh bude schválený.

Líder britskej Strany brexitu Nigel Farage povedal, že Johnson chce zmeniť len jednu časť dohody o odchode Británie z EÚ. “Napriek jeho slovám tam nie sú záruky, že opustíme colnú úniu, a akákoľvek budúca obchodná dohoda si vyžaduje dobrú vieru zo strany EÚ,” povedal a dodal, že je to “ako vložiť svoju hlavu do papule krokodíla a dúfať v to najlepšie”.

Podľa Johnsonovho stredajšieho plánu by mala Británia – Anglicko, Wales a Škótsko – dosiahnuť obchodnú dohodu s EÚ do konca roka 2020. Severné Írsko by opustilo colnú úniu EÚ, ale aj ďalšie štyri roky by bolo naďalej viazané smernicami jednotného trhu, čo sa týka poľnohospodársko-potravinárskych výrobkov a priemyselného tovaru. Potom by sa Severné Írsko rozhodlo, či sa chce aj ďalej riadiť pravidlami EÚ, alebo sa vytvorí “tvrdá hranica”.

Pôvodnú dohodu, ktorú Dolnej snemovni britského parlamentu predložila Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová, poslanci trikrát odmietli.

Premiér Johnson mieni v októbri prerušiť zasadnutie parlamentu

Premiér Johnson plánuje požiadať kráľovnú Alžbetu II. o prerušenie zasadania britského parlamentu od 8. do 14. októbra po tom, ako britský Najvyšší súd jeho predchádzajúci návrh vyhlásil za nezákonný. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na kanceláriu britského premiéra.

Toto načasovanie podľa vyhlásenia kancelárie znamená, že zasadanie parlamentu bude odročené na najkratší možný čas s cieľom umožniť vykonanie potrebných príprav na to, aby kráľovná Alžbeta II. pri otvorení parlamentu mohla predstaviť nový vládny program.

Agentúra AP približuje, že takéto krátke pozastavenie činnosti parlamentu je v Británii bežné a dochádza k nemu približne raz za rok.

Johnson kráľovnú ešte v auguste požiadal o predĺženú prestávku v činnosti parlamentu od 10. septembra do 14. októbra, keď budú zostávať do plánovaného odchodu Británie z EÚ už len dva týždne.

Tento postup vyvolal odsúdenie zo strany opozície i časti konzervatívnych zákonodarcov, protesty v uliciach, žaloby i petíciu. Podľa kritikov si Johnson parlamentnú prestávku vynútil preto, aby mu poslanci nebránili uskutočniť brexit bez dohody.

Britský Najvyšší súd však 24. septembra rozhodol, že iniciované pozastavenie činnosti britského parlamentu bolo nezákonné. Parlament znova zasadol 25. septembra.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj