Brusel 15. jún 2017 (HSP/DWN/Foto:Pixabay)
 
Majetok v ázijsko-tichomorskom regióne v tomto roku po prvýkrát môže prekročiť hodnotu aktív v západnej Európe

Ilustračné foto

Celkové aktíva v ázijsko-tichomorskom regióne by tento rok po prvýkrát v histórii mohli prekročiť aktíva v západnej Európe. Vyplýva to zo správy spoločnosti Boston Consulting Group. Podľa nej by celkový objem aktív v Ázii mal na konci roka 2017 dosiahnuť približne 42,3 bilióna. Západná Európa by sa tak s 41,9 biliónmi prvýkrát dostala pod Áziu.
V minulom roku celkové aktíva domácností v západnej Európe vzrástli o 3,2 percenta na zhruba 40,5 bilióna, zatiaľ čo rast v Ázii bol takmer 10-percentný na 38,4 bilióna dolárov. Veľký rozdiel sa vzťahuje k silnejšiemu hospodárskemu rastu v tomto regióne sveta v porovnaní so Severnou Amerikou a Európou.
Analytici Boston Consulting Group tiež veria, že ľudia s veľkým majetkom budú v najbližších rokoch výrazne zhodnocovať svoje aktíva. “Ľudia s najmenej 100 miliónmi dolárov zažijú v rokoch 2016 až 2021 ročné zhodnotenie majetku asi o 9 percent, zatiaľ čo tí s bilanciou majetku medzi 20 a 100 miliónmi budú mať každý rok o 10 percent viac. Imanie domácností, ktoré majú menej ako jeden milión, však v rovnakom období stúpne asi iba o 3,7 percenta,” citovala agentúra Bloomberg správu Boston Consulting Group.
Pozoruhodné sú príčiny rastu aktív na rôznych kontinentoch. Kým rast v Severnej Amerike a Japonsku je založený najmä na raste cenných papierov, základ vytvárania bohatstva v Ázii tvoria rastúce úspory.
 
Príspevok Čoraz silnejšia Ázia by v tomto roku mohla po prvýkrát v histórii ekonomicky predčiť Európu zobrazený najskôr Hlavné správy.