Rím 27. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ettore Ferrari)
 
Taliansky designovaný premiér Giuseppe Conte po štyroch dňoch vrátil prezidentovi Sergiovi Mattarelovi mandát na zostavenie novej koaličnej vlády. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa predstaviteľa prezidentského paláca.

Na snímke Giuseppe Conte

Conte sa v nedeľu večer stretol s Mattarelom v prezidentskom paláci v Ríme, kam ho predvolala hlava štátu. Designovaný premiér počas stretnutia prezidentovi oznámil, že sa mu nový kabinet zostaviť nepodarilo.
V stručnom vyjadrení pre novinárov Conte povedal len to, že do snáh o sformovanie kabinetu “vložil maximálne úsilie”, pričom úzko spolupracoval s oboma zainteresovanými stranami.
Univerzitného profesora práva Giuseppeho Conteho, ktorý nemá skúsenosti s politikou, nominovali na premiérsky post populistické strany Hnutie piatich hviezd (M5S) a Liga Severu (LN).
Prezident ho zostavením novej vlády poveril v stredu 23. mája, čo malo vyriešiť patovú situáciu po parlamentných voľbách zo 4. marca, ktoré nepriniesli jednoznačného víťaza. V prípade, že sa vládu vytvoriť nepodarí, čakajú Taliansko nové voľby.
Agentúra DPA zdôrazňuje, že Conte vrátil mandát na zostavenie vlády po nezhodách ohľadne kandidáta na funkciu ministra financií, ktorým sa mal na návrh LN stať euroskeptik Paolo Savona. Podľa správ talianskych médií s nonimáciou Savonu nesúhlasil prezident Mattarella, avšak Liga Severu na svojom kandidátovi trvala.
 
Salvini deklaroval koniec snáh o zostavenie vlády s Hnutím piatich hviezd
Šéf talianskej protiimigračnej Ligy Severu (LN) Matteo Salvini deklaroval v nedeľu večer koniec snáh o zostavenie novej vlády s protisystémovým Hnutím piatich hviezd (M5S). Informovala o tom agentúra DPA. Vyhlásil v  reakcií na krok Giuseppe Conteho.
“Pracovali sme celé týždne, dňom i nocou, aby sme vytvorili vládu, ktorá by bránila záujmy talianskych občanov… Ale niekto nám (pod koho tlakom?) povedal nie,” napísal Salvini vo svojej reakcii na Twitteri.
Ďalej zdôraznil, že Taliani nie sú “otrokmi” Nemcov, Francúzov, dlhopisov ani financií.
Prezident Mattarella neuviedol, aké kroky plánuje podniknúť po tom, ako mu Conte vrátil mandát. Vo svojom vystúpení pred novinármi však vysvetlil, že odmietol akceptovať ako ministra financií Savonu, vystupujúceho proti euru, pretože takýto krok by “znepokojil trhy a investorov, talianskych i zahraničných”. Podľa správ talianskych médií Liga Severu trvala na Savonovej nominácií napriek nesúhlasu prezidenta.
Podľa agentúry AP by prezident teraz mohol vymenovať za premiéra nepolitickú osobnosť, ktorá by doviedla krajinu k novým voľbám.
 
Príspevok Contemu sa nepodarilo zostaviť vládu, vrátil mandát prezidentovi zobrazený najskôr Hlavné správy.