Washington 2. decembra 2016 (HSP/Foto: Sang Tan,Facebook)

„Vedúce americké médiá informujúc o udalostiach, ktoré sa týkajú Ruska, často prezentujú ľuďom iba jeden postoj, neponúkajú žiadne iné názory v tej alebo inej otázke,“ píše vo svojom článku v consortiumnews.com James W. Carden.

„To znamená, že tak široko propagovaný pluralizmus médií Spojených štátov je iba fikciou. Vedúce americké médiá prezentujú seba ako „zlatý štandard“ svetovej žurnalistiky, ktorý sa od „ruskej skalopevnej propagandy“ odlišuje preverenými informáciami a reportážami a pestrosťou mienok. Nie je to však pravda,“ tvrdí americký novinár.

Ilustračné fotoIlustračné foto

„Príkladov je neúrekom. Posvietime si napríklad na liberálnu káblovú televíznu stanicu MSNBC. Zistíme paradoxnú vec: táto stanica prezentuje iba ultrapravicový neokonzervatívny postoj voči Rusku – a žiaden iný vôbec neprezentuje. Na rozdiel od svojho hlavného ľavicovo centristického káblového konkurenta CNN, ktorá, čo mu robí česť, v otázkach o Rusku občas necháva miesto aj pre menšinové názory – napríklad, o tom, že treba znížiť napätie medzi USA a Ruskom, televízna stanica MSNBC vyčleňuje pre iné názory a postoje presne toľko priestoru, koľko mu nechávali sovietske noviny Pravda, dokonca ešte menej,“ prízvukuje James W. Carden.

Consortiumnews: Pluralizmus amerických médií je to iba fikciaConsortiumnews: Pluralizmus amerických médií je to iba fikcia

„Podobné tendencie sme pozorovali aj počas informovania o prezidentských voľbách v USA. V tom čase, keď sa CNN  aspoň čiastočne snažila priniesť do spravodajstva aspoň nejakú rovnováhu, MSNBC ako aj jej republikánsky konkurent Fox News úplne sa vzdala aj štipky objektivity. MSNBC vystupovala ako hlasná trúba pre katastrofickú predvolebnú kampaň Clintonovej,“ prízvukuje novinár.

„Takže táto „liberálna“ televízna stanica sa ocitla v prvých radoch „nového McCarthyismu“, ktorý zachvátil celú tohtoročnú predvolebnú kampaň. Taktiež sa angažoval do americko-ruských sporov, pričom nepripomínal, že tieto spory sa začali oveľa skôr – koncom r. 2013, keď vypukla kríza na Ukrajine. Táto situácia demonštruje, že, keď naše médiá začínajú informovať o niečom, čo je spojené s Ruskom, tak široko spropagovaná pluralita amerických médií sa ukazuje ako obyčajná fikcia,“ zdôrazňuje v závere svojho komentáru v consortiumnews.com novinár James W. Carden.

Eugen Rusnák