Barcelona 11. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR/Emilio Morenatti)

Primátorka Barcelony Ada Colauová v sobotu obvinila Madridom zosadenú katalánsku vládu, že doviedla región “na pokraj katastrofy”. Podľa jej názoru si väčšina Kataláncov neželala vyhlásenie nezávislosti Katalánska
Na snímke primátorka katalánskej metropoly Barcelona Ada Colauová

Colauová na sobotňajšom zasadnutí ľavicovej koalície Katalánsko spoločne (Catalunya en Comú) žiadala vysvetlenie od vodcov hnutia za nezávislosť Katalánska, pričom však vyzvala na prepustenie väznených lídrov.
“Chceme, aby väzni boli oslobodení, ale chceme aj to, aby nezodpovedná vláda, ktorá krajinu doviedla na pokraj katastrofy, čelila zodpovednosti a uznala svoje chyby,” vyhlásila Colauová.
Primátorka Barcelony nie je prívrženkyňou nezávislosti Katalánska, ale je za vypísanie referenda o sebaurčení Katalánska, ktoré vníma ako nástroj na riešenie súčasnej politickej krízy.
V centre Barcelony sa v sobotu podvečer zišli desaťtisíce ľudí, aby žiadali prepustenie desiatich väznených vodcov hnutia za odštiepenie tohto regiónu od Španielska. Informovala o tom agentúra AP. Colauová v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Catalunya Radio uviedla, že sa na nej tiež zúčastní. Dodala tiež, že treba konať “v politickom, nie justičnom rámci,” ktorý je podľa nej “barbarstvom”.
Medzi väznenými katalánskymi lídrami je osem bývalých členov Madridom zosadenej katalánskej vlády a dvaja predsedovia organizácií brojacich za nezávislosť Katalánska. Španielska justícia medzičasom pokračuje vo vyšetrovaní podozrenia, že títo katalánski dejatelia v októbri zohrali významnú rolu pri vyhlásení nezávislosti Katalánska, ktoré je v rozpore so španielskymi zákonmi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.