Čoho si jednoducho nemôžete nevšimnúť. Hlavné sociálne trendy roka 2017!

Svet 31. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/AP/ Tim Ireland)

Hlavnými sociálnymi trendy, ktoré mocne ovplyvnili ľudí v roku 2017 sú extrémny feminizmus, myšlienka nadčloveka a sen o finančnej slobode.
Ilustračné foto

Extrémny feminizmus

Rok prebehol v znamení feminizmu. Začal ženskou demonštráciou Women`s March v uliciach najväčších miest USA a ďalších krajín v deň inaugurácie amerického prezidenta Donalda Trumpa. Protestu sa zúčastnilo asi 2,6 milióna ľudí, medzi ktorými boli stovky žien v ružových pletených čiapkach. Paradoxne, predstaviteľky nežného pohlavia, ktoré by mali túžiť stať sa predovšetkým matkami, takto vyjadrili pobúrenie nad návrhom na zrušenie štátneho financovania potratov.
Vďaka rozsahu a účasti svetových celebrít získal tento protest obrovský ohlas v tlači a sociálnych sieťach. Bol to však do značnej miery hlavne protest proti Trumpovi a ženy i téma boli iba použité.
Po Women`s March nasledovali ženské on-line Flashmoby. Globálny flashmob #MeToo (Ja tiež) bol venovaný sexuálnemu násiliu: užívatelia (drvivú väčšinu tvorili ženy) sa podelili o spomienky na zažité obťažovania alebo znásilnenia. Podľa dát Facebooku použilo za prvých 24 hodín po štarte Flashmob hashtag #MeToo v 12 miliónoch komentárov 4,7 milióna ľudí.

Myšlienka nadčloveka
Záujem o zdravý spôsob života sa dostal v roku 2017 na úplne novú úroveň. Správna životospráva a fitness sú krásne veci, ale niektorým to nestačí. Štafetu prevzalo hnutie biohackerov, ktoré popularizujú pokrokoví obyvatelia kremíkového údolia.
Biohacking (čiže bodyhacking) je učenie, ktorého základ tvorí myšlienka, že sa do organizmu dá preniknúť ako do počítača, a prinútiť ho, aby fungoval pre zdravý a dlhý život. Biohackeri veria, že všetci sme naprogramovaní na minimálne 120 rokov života, ale z rôznych dôvodov to nedokážeme dosiahnuť. Užívajú polyvitamíny, potravinové doplnky, nootropické prípravky a dokonca antidepresíva.

Sen o finančnej slobode
Načo sú súčasnému človeku peniaze? Snáď, aby si kúpil čo možno najviac pekných a drahých vecí? Nie, medzi tými, ktorí dosiahli vek 25-45 rokov, stráca reťaz “zarobil si – utratil – zarobil si” pomaly, ale isto popularitu. Zato si ju stále viac získava koncepcia finančnej slobody. Mnohí mladí ľudia vôbec nehodlajú sedieť do penzie v kancelárii kvôli potešeniu z kúpy luxusného auta alebo väčšieho domu. V médiách a blogoch písali tento rok oveľa viac o tom, ako si ušetriť Fuck you money, teda, sumu, ktorá by dovolila vykašľať sa na prácu a žiť výhradne z pasívneho príjmu.
Bloger Mr Money Mustache vyslovil, napríklad, predpoklad, že by potreboval čiastku 25 krát väčšiu než bežný ročný príjem, ktorú by vložil do spoľahlivých, málo riskantných aktív v pevnej mene.
Veľmi populárne sú rôzne finančné kalkulačky, ktoré pomáhajú spočítať, koľko má človek mesačne ušetriť a koľko rokov potrvá toto vytúžené obohatenie.

Hľadanie antistresu a harmónie
Rytmus dnešného života nás núti, aby sme stále hľadali zdroj uvoľnenia, tichý prístav relaxácie (aspon päťminútovej). V roku 2017 sa stalo definitívne jasné, že ľudstvo túži po úteku pred každodenným stresom, ktorého bolo tento rok dosť.
Na sociálnych sieťach sú stále populárnejšie hashtagy #hygge (cez 2,8 milióna komentárov) a #wabisabi (vyše 270 tisíc komentárov). Oba znamenajú hľadanie harmónie a pokoja v dnešnej nepokojnej skutočnosti.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)