Čo vlastne v praxi znamená Ficovo jadro EÚ?

Brusel 09. júna 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Poľská verejnoprávna televízia na svojich webových stránkach zverejnila 9-stranový dokument takzvanej Európskej superveľmoci
Ilustračné foto

Európsky superštát namiesto Európskej únie – takýto návrh prezentoval na stretnutí v Prahe nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier šéfom krajín Vyšehradskej skupiny. Dokument o “Európskej superveľmoci”, ktorý sa dostal na portál a do programu poľskej televízie TVP, má 9 strán a je podpísaný ministrami zahraničných vecí Nemecka a Francúzska.
Dokument je rozdelený na 4 časti:
– Úvod
– Európska bezpečnostná dohoda
– Spoločná európska azylová a migračná politika
– Podpora rastu a dokončenie hospodárskej a menovej únie
V úvodnej časti dokumentu sa píše:
“Rozhodnutie britského ľudu je dôležitým momentom v dejinách Európy. Európska únia stráca nielen členský štát, ale celý rad histórie, tradíciu a skúsenosti, s ktorými sme sa spoločne podieľali na našej ceste za posledné desaťročia. Francúzsko a Nemecko preto s poľutovaním berie toto rozhodnutie na vedomie. Vytvára to novú situáciu, ktorá bude mať dôsledky pre Spojené kráľovstvo a EÚ. Lisabonská zmluva stanovuje postupy riadeného odchodu Členského štátu (článok 50). Keď britská vláda aktivuje tieto postupy, budeme ochotní pomôcť inštitúciám pri rokovaniach o objasnení budúcich vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.”
“Francúzsko a Nemecko ostávajú pevnejšie v presvedčení, že Európska únia poskytuje jedinečný a nepostrádateľný rámec pre snahu o slobodu, prosperitu a bezpečnosť v Európe, na formovanie mierových a vzájomne prospešných vzťahov medzi jej obyvateľmi a prispieva k mieru a stabilite vo svete. Naše dve krajiny (Francúzsko a Nemecko) majú spoločný osud a spoločný súbor hodnôt, ktoré poskytujú základ pre stále užšie spojenie medzi našimi národmi. Budeme sa teda ďalej pohybovať smerom k politickej únii v Európe a budeme vyzývať ostatných Európanov, aby sa k nám pridali. Francúzsko a Nemecko uznávajú svoju zodpovednosť za posilnenie solidarity a súdržnosti v rámci Európskej únie. Musíme však poznamenať, že niektoré členské štáty majú rôzne úrovne ambícií a rôzne predstavy, pokiaľ ide o projekt Európskej integrácie. Hoci neodstúpime od toho, čo sme dosiahli, musíme nájsť lepšie spôsoby, ako riešiť rôzne úrovne ambícií, aby sme zabezpečili, že Európa poskytne lepšie vyhliadky pre všetkých európskych občanov.”
Hlavné predpoklady dokumentu:
• Členské krajiny stratia nárok na vlastnú armádu a špeciálne služby.
• Zjednotenie trestného práva a daňového systému.
• Jednotná mena pre všetky štáty a zrušenie národných centrálnych bánk.
• Jednotný systém udeľovania víz.
• Spoločná zahraničná politika s inými krajinami a medzinárodnými organizáciami.
• Obmedzená úloha NATO.
Cieľom dokumentu je teda vytvoriť samostatnú Európu, ktorá sa dokáže ochrániť pred vonkajšími hrozbami bez prítomnosti cudzích vojsk, teda vojsk aliancie NATO. To však znamená aj výrazné obmedzenie slobody jednotlivých národných vlád v ekonomickej, ale aj migračnej oblasti.
Celý dokument v pôvodnom (anglickom) znení tu:

ZDROJ >>

Komentujte :)