Bratislava 5. novembra 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Denník SME vo svojom podcaste prostredníctvom rozhovoru Tomáša Prokopčáka s Jánom Krempaským uvádza, že poslanci Robert Fico a Ľuboš Blaha (obaja Smer-SD) na nedávnej návšteve Kuby vybavovali biznis pre oligarchov. Samotný Blaha reagoval tým, že táto návšteva priniesla pre Slovensko viac, ako napríklad mnohé cesty do zahraničia prezidenta Kisku

Na snímke Robert Fico a Ľuboš Blaha

Podľa denníka o tejto ceste nevedela nič Národná rada ani Ministerstvo zahraničných vecí, pričom “Smer rozprával o podporovaní ekonomických vzťahov s diktatúrou”. SME tvrdí, že išlo o veľmi záhadnú návštevu, keďže nikto o nej dopredu nevedel. Informovala ich o tom vraj istá zahraničná čitateľka, na základe čoho potom kontaktovali s otázkami stranu Smer.
Liberálnemu médiu vadí, že šéf parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha sa takisto zúčastnil cesty s cieľom rozvíjať vzťahy s Kubou. Zároveň však Prokopčák dodáva, že nešlo o oficiálnu návštevu iniciovanú Národnou radou, ale len o súkromnú, resp. stranícku cestu. Dodal, že nedávno sa podobne napríklad člen tohto výboru Martin Klus zúčastnil návštevy v Británii v súvislosti s brexitom, a taktiež nešlo o oficiálnu akciu parlamentu.
“Všetko je to také zahalené rúškom tajomstva, na jednej strane sa pochváli, ako dobre rozvíjam obchodné vzťahy, no na druhej strane tlačové oddelenie Smeru nevie o ceste povedať nič a ani Fico nevie povedať, aké konkrétne obchodné vzťahy sa idú rozvíjať.”
V rozhovore následne prešli podľa nich ku “skutočným” motívom návštevy Kuby Ficom a Blahom. “Smeráci chodia na Kubu pomerne často”. SME uvádza, že ide o návštevy, ktoré “nie sú úplne s kostolným poriadkom” pričom spomína aj februárovú návštevu ministrov Kaliňáka, Kažimíra a Druckera. “Boli tam vybavovať liek na diabetickú nohu, pritom ide o liek, ktorý v EÚ nikto nepozná, nikde nie je registrovaný, používa sa len v Turecku a v Rusku, Česi ho napríklad odmietli. Keď sme o tom písali, poslanec Beblavý nás upozornil na jednu štúdiu, ktorá hovorí, že tento liek vyvoláva otázky ohľadom bezpečnosti, ale naše ministerstvo zdravotníctva do prezentovalo ako perfektný a jedinečný liek.”
Pri spomínanej návšteve troch ministrov bola podľa informácii SME údajne uzatvorená polovica Havany, keďže naši predstavitelia sa tam mali voziť po meste na motorkách, ktoré im požičal syn Che Guevaru.
Za aktuálnou návštevou Smeru na Kuba je vraj “opäť nejaký biznis” v ktorom majú byť zapojené Slovenské energetické závody v Tlmačoch, ktoré vyrábajú kotle pre tepelné elektrárne, ktorú sú teraz v EÚ regulované, “ale na Kube prekvitajú, takže samozrejme, že logicky je zaujímavé sa tu orientovať,” dodáva redaktor SME. Uvádza tiež, že za touto firmou je Křetinský ako aj Penta, “ktorá nemá ďaleko ku Ficovi”.
“Takže znamená to, že Fico tam išiel vybavovať nejaké peniaze pre oligarchov? Zatiaľ sa to nevive, ale podľa mňa je to otázka, že toto bol skutočný dôvod?” hovorí v rozhovore redaktor SME.
 
Politický azyl na Kube
Zaujímavú špekuláciu priniesol Viktor Béreš zo strany NAJ, ktorý kandiduje za primátora Bratislavy. V blogu, ktorý uverejnil na našom portáli. Píše, že Robert Fico si bol v ostrovnom štáte vybavovať svoj politický azyl.
“Fico zrejme rieši aj možnosti budúceho azylu, ktorý bude potrebovať. V budúcej dekáde bude s najväčšou pravdepodobnosťou čeliť trestným stíhaniam za rozkradnutie Slovenska a odovzdanie majetku štátu finančným skupinám a oligarchom. Povrchne mysliace slovenské médiá krásne naleteli aj s navijakom rozprávke, že hlavným cieľom Fica na Kube bolo stretnutie s kubánskym prezidentom,” uviedol svoj názor Béreš.
V delegácii Smer-SD bol prítomný aj poslanec Blaha, ktorý tam bol podľa Béreša len nedokonalým maskotom návštevy kvôli slovenským médiám, ktoré očividne nepochopili, že na Kube nešlo primárne o poslaneckú či stranícku návštevu… “Tomu zrejme uverí len duševne a rozumovo slabší jedinec. S veľkou pravdepodobnosťou sa riešil opäť biznis pre oligarchov a otázky budúceho úniku politikov a oligarchov pred spravodlivosťou.”
 
Blaha: Cestu neplatil štát
Poslanec Ľuboš Blaha po návrate z Kuby na sociálnej sieti napísal desať poznámok na margo “nekonečných hlúpostí, ktoré vypisovali pravicové médiá ohľadom toho, že som spoločne s predsedom strany Robertom Ficom navštívil Havanu.”
Podľa Blahu išlo o stranícku cestu, čiže ju neplatila ani vláda ani parlament. “Zato Kiskove výlety na mexické či argentínske pláže platia priamo daňoví poplatníci. To len na porovnanie. Vyvolávať ministerstvu zahraničných vecí alebo národnej rade, či súhlasili so straníckou cestou, to môže napadnúť iba truhlíkom zo Sme.”
“Ekonomická diplomacia je na Kube kľúčové,” uvádza Blaha. “Sú krajiny, kde politici reálne môžu pomôcť vzájomnej ekonomickej spolupráci. Sú to predovšetkým socialistické krajiny, kde štát kontroluje ekonomiku. Napríklad Kuba. Práve v takýchto štátoch potrebujú slovenské firmy pomoc politikov.”
To, že sa Robert Fico zúčastnil veľtrhu FIHAV, kde sa štáty z celého sveta predháňajú vo svojich investíciách na Kube, podľa Blahu pomáha slovenskej ekonomike viac, než všetky Kiskove výlety do Ameriky dokopy.
“Tváriť sa, že Fico a Blaha sú boľševici za to, že išli na Kubu pomáhať slovensko-kubánskej ekonomickej spolupráci, to dokáže iba majster krabicového vína z denníka SME. Peťko si dal o jednu krabicu viac a už vidí boľševikov všade. Poľutujme Peťka, on za to nemôže, alkohol je metla ľudstva, zmietla aj onakvejších.”
Robert Fico je podľa Blahu asi jediný politik, ktorého pri príležitosti FIHAV prijal sám kubánsky prezident Diáz-Canel. “Či sa to vidlákom z bratislavských redakcií páči alebo nie, je to česť. Mimochodom, Diáz-Canel následne odletel do Moskvy, kde ho prijal Vladimír Putin a potom do Číny, kde sa stretne s čínskym prezidentom. Ja len pripomínam, že vo svetovej politike ide o tie najväčšie váhové kategórie. Ono to potom vyznieva dosť smiešne, keď sa provinční tajtrlíci zo slovenských médií pohoršujú nad kubánskym prezidentom. Pripomína to otravný bzukot malého nepodstatného komára.”
“Stretnúť kubánskeho prezidenta má pre ekonomické záujmy Slovenska stokrát väčší zmysel ako chlomtať tequilu s mexickým prezidentom, ako to za peniaze daňových poplatníkov robil Kiska. Pretože mexický prezident nerozhoduje o mexickej ekonomike, no kubánsky prezident rozhoduje o tej kubánskej. A našej ekonomickej spolupráci môže stretnutie na Kube maximálne pomôcť. Len sa spýtajte slovenských investorov, či má zmysel, aby štát v krajinách ako Kuba pomáhal. A ak má bývalý premiér SR takú politickú váhu, že dokáže pomôcť, tak len idiot by namietal. A vlastne, to sedí – lebo len idioti namietajú.”
Blaha dodáva, že s Kubou obchoduje celý svet s výnimkou USA, ktorá na Kubu v roku 1960 uvalila najkrutejšie embargo v dejinách. “Proti tomuto americkému embargu sa postavil celý svet a pravidelne ho odsudzujú rezolúcie OSN – najnovšia rezolúcia bola prijatá pred pár dňami. Tradične proti hlasujú len dve krajiny sveta – USA a Izrael. Trump a Netanjahu. Dvaja mäsiari. Úplne všetci ostatní, vrátane EÚ a Slovenska stoja na strane Kuby. To len aby bolo jasné, kto je tu ten dobrý a kto ten zlý.”
“Len aby ste si vedeli predstaviť americké embargo proti Kube na príklade Slovenska: to je ako by všetky štáty Európskej únie zakázali svojim firmám akýkoľvek obchodný, bankový či ekonomický styk so Slovenskom a dokonca by zakázali obchodovať so Slovenskom aj firmám mimo EÚ, pokiaľ chcú ďalej obchodovať s Európou. Totálna blokáda. Kuba kedysi závisela na obchode s USA z 80%. Asi ako my s EÚ. Len si to predstavte, čo to musí znamenať pre ekonomiku krajiny, ktorá nemá nablízku žiaden iný väčší trh… To je doslova zločin proti ľudskosti.”
“Ale viete, čo je na tom najlepšie? Tí istí zločinci potom vyčítajú Kube, že tam ľudia žijú v chudobe. No prečo asi, keď takmer 60 rokov žijú v brutálnej karanténe. Ale o tom sa v SME nedočítate, pretože ak niekto vypije tri krabice čúča, potom za všetko viní Fidela Castra.”
Napriek brutálnemu americkému embargu Kuba garantuje svojim občanom bezplatné školstvo a zdravotníctvo, a to na porovnateľnej úrovni, aká je v tých najvyspelejších štátoch na svete. “Kubánci posielajú svojich lekárov do chudobných afrických krajín. Vynašli lieky, ktoré nikde na svete nemajú a jeden z nich lieči tzv. diabetickú nohu aj u nás. Aj vďaka Kube naši pacienti nemusia podstupovať amputáciu. To len na margo “zlých kubánskych komunistov”.”
Klasická americká propaganda podľa Blahu hovorí o tom, že na Kube sú potláčané ľudské práva. V skutočnosti sa Kuba bráni pred útokmi z USA, odkiaľ sa na kubánskom území zorganizovali desiatky teroristických útokov, pri ktorých zomrelo stovky ľudí. “Financujú združenia, ktoré majú rozvrátiť Kubu. Viackrát sa pokúsili na Kubu vojensky zaútočiť, prípadne zavraždiť Fidel Castra. A Kuba sa – čuduj sa svete – bráni. Pár kilometrov od hraníc leží imperiálna veľmoc, ktorá sa netají tým, že chce na Kube zmeniť režim a niekto sa ozlomkrky diví, že Kubánci sa bránia. Aké patetické!”
Blaha tiež odsúdil hoaxy o kubánskych platoch: “Trapošiny o tom, že na Kube sa zarába len 30 eur mesačne, môže vyplodiť iba ten, kto o Kube nič netuší. Bez kontextu je takáto informácia čistá demagógia. Áno, na Kube zarobíš v prepočte 30 eur, ale neplatíš nájom, neplatíš za elektrinu, neplatíš za vodu. Ceny potravín sú dotované tak, že všetko Kubáncov stojí zopár centov. 30 eur mesačne je pre Kubánca asi ako 300-400 euro pre Slováka.”
Firmy na Kube podľa neho navyše svojim zamestnancom zabezpečujú bezplatné dovolenky pri mori, dopravu, do toho máte zadarmo vzdelanie a zdravotnú starostlivosť. Bežnému Kubáncovi teda z mesačnej výplaty zostane ďaleko viac ako “kapitalistickým” Jamajčanom, Hondurasanom či Haiťanom – ale to už sa v denníku SME, v Trende či Aktualitách nedočítate. Lebo oni šíria hoaxy, nie pravdu.
“A pritom aj najväčší ekonomický diletant musí vedieť, že existuje niečo ako parita kúpnej sily. Ale naša novinárska obec to netuší – keď sa povie Kuba, oni vypnú mozog. Okamžite zabudnú na základné ekonomické pojmy. A potom sa čudujú, že nimi tak pohŕdame, že nám nestoja ani za zdvihnutie telefónu.”
“Kubánci sú hrdý národ, ktorý si dokázal vybojovať slobodu proti jednému z najmocnejších a najagresívnejších štátov na svete. Oni porazili USA. Oni sú tým povestným “Dávidom”, ktorý porazil “Goliáša”. Pred príchodom Castra slúžila Kuba ako “bordel” USA. Krvavá diktatúra Batistu, mafiánske brlohy, bordel, nerovnosť, kriminalita, chudoba, závislosť… V roku 1959 kubánski revolucionári vybojovali pre Kubu slobodu.”
“Nemusíte mať sympatie k socializmu. Nemusíte mať radi Che Guevaru. Nemusíte mať radi Camila Cienfuegosa, Fidela Castra, Raula Castra, nemusíte milovať kubánske revolučné dejiny či piesne. Pre mňa toto všetko veľa znamená – od detstva. Ale chápem, že nie každý má rovnaké hodnoty. V poriadku. Ale ak niekto nechce zo seba permanentne robiť kompletného idiota na spôsob denníka SME, musí pripustiť, že Kuba si zaslúži úctu a že Slovensko môže na dobrých vzťahoch s Kubou iba získať.”
 

 
 
Príspevok Čo v skutočnosti riešil Fico na Kube? Jedni tvrdia, že skrytý biznis pre oligarchov, iní, že politický azyl. Poslanec Smeru reagoval desiatimi faktami zobrazený najskôr Hlavné správy.