Slovensko 12. januára 2018 (HSP/Foto:Jaroslav Girovský)
 
Košický gréckokatolícky eparcha vladyka Milan Chautur v pravidelnej rubrike na sociálnej sieti odpovedá veriacim na ich otázky z rôznych oblastí. V jednom z najnovších príspevkov sa venoval umelému oplodneniu a zrodu života “zo skúmavky”.

Na snímke vladyka Milan Chutur počas stretnutia

“Život je dar “zhora” a to si zvlášť uvedomujeme vtedy, keď život “neprichádza”, alebo ho strácame. Je veľmi dôležité rešpektovať Darcu života, ktorým je Boh a hľadať také riešenia, ktoré neodporujú jeho zákonu lásky i jeho prirodzeným zákonitostiam,” uviedol vladyka na úvod svojho príspevku.
Hovorí, že tieto zákonitosti neurčil človek, ale mal by ich rešpektovať, hoci často sa môže zdať, že si to vie lepšie zariadiť, hoci to tak nikdy nie je. “Základný problém nie je v zmrazení či skladovaní. Problémom je manipulácia so životom. Cirkev je matka, ktorá bdie nad každým človekom a svojím učením stráži jeho dôstojnosť. Poukazuje na to, čo môže byť nebezpečné, a dáva východiská, ako správne riešiť problémy. Tak je to aj v prípade, že páry majú problém počať dieťatko.”
“Prvým krokom je, keď sa žena naučí poznať svoju plodnosť. Poznám prípad ženy, keď žena mala len jednu ovuláciu do roka, a túto ovuláciu rozpoznala a dnes už má dieťatko. Ďalším krokom je konzultovať svoje záznamy s certifikovaným lektorom jednej z troch známych metód. Keď on rozpozná problém, ďalším krokom je konzultácia najlepšie u veriaceho gynekológa, ktorý navrhne správnu liečbu. V prípade, že sa ani tak nepodarí počať dieťatko, odporúčanou je cesta adopcie. Poznám viaceré rodiny, ktoré si adoptovali dieťatko a milujú ho tak, ako by bolo ich vlastné,” dodáva.
A ruka v ruke s touto prirodzenou cestou ide aj cesta modlitby a dôvery, že Boh je darcom života a my sme tí, ktorí sa mu v dôvere odovzdávame a prosíme o tento dar,” napísal vladyka Milan Chautur v príspevku, na ktorom spolupracoval aj členka Rady pre rodinu pri KBS Mgr. Anna Siekelová.
 

 
Príspevok “Čo v prípade umelého oplodnenia in vivo, kedy sa do maternice prenesie jedno oplodnené vajíčko a nedôjde ku skladovaniu ďalších?” Odpovedal Milan Chautur zobrazený najskôr Hlavné správy.