Bratislava 19. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Líder OĽaNO Igor Matovič v utorok ráno na Facebooku opäť prekvapil tvrdením, že bývalý premiér Robert Fico minulý týždeň ostro vynadal súčasnému predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu (obaja Smer-SD). 

Na snímke Igor Matovič (OĽaNO) premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a predseda Smeru Robert Fico

Podľa Matoviča ku konfliktu Fica s Pellegrinim došlo vo štvrtok 14. februára počas rokovania vedenia vládneho Smeru-SD v súvislosti s riešením situácie okolo kandidátov na post sudcov Ústavného sudu SR.
Matovič v statuse tvrdí, že Robert Fico pod vplyvom alkoholu ostro zaútočil na premiéra Pellegriniho a navyše údajne sa poslanci Smer dopustili “uplácania”.
Príspevok Igora Matoviča na sociálnej sieti si pozrite v plnom znení:
“Zo včerajších parlamentných kuloárov:
“Čo si o sebe myslíš ty skur…. buzerant vyje….?”, si vypočul Pellegrini od ožratého Fica v minulý štvrtok na stretnutí predsedníctva Smeru, kde boli spolu s vedením prítomní aj viacerí radoví poslanci Smeru. Vypenil, keď zistil, že kým bol na pohrebe Valkovej mamy, jeho poslanci uplácali dohodu na šiestich menách.
Ostatné už poznáte.

PS. Pán premiér, je čas skrachovancovi ukázať, kde je jeho miesto.”

 

Pellegrini nesúhlasí s tým, ako sa Smer zachoval pri voľbe sudcov
Peter Pellegrini nesúhlasí s tým, ako sa klub Smeru-SD zachoval pri štvrtkovej voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR a nevie sa s jeho rozhodnutím stotožniť. Povedal to piatok v Košiciach (viac v článku).
Avizoval tiež, že ako predseda vlády nebude iniciovať mimoriadne rokovanie kabinetu, ani v piatok nepožiada parlament o prerokovanie zákona, ktorý by predĺžil funkčné obdobie súčasným sudcom. Koalícia podľa neho mala zvoliť toľko kandidátov, aby bol súd funkčný.
“Osobne nesúhlasím s tým, ako sa zachoval klub mojej vlastnej strany, ktorý sa spolupodieľal na tom, že od zajtra (16.2.) bude Ústavný súd SR nefunkčný a nebude si môcť plniť svoje ústavné právomoci tak, ako mu vyplývajú z ústavy. S tým sa ja osobne, aj ako občan, aj ako predseda vlády neviem stotožniť a budem sa k tomu kriticky vyjadrovať,” vyhlásil Pellegrini.
 
Politológovia vidia v premiérovej reakcii zodpovedné gesto aj možný rozkol
Zodpovedné gesto, ale aj náznak rozkolu v strane. Takto vnímajú kritickú reakciu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) na opätovné nezvolenie kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR politológovia Aneta Világi a Pavol Baboš
Politológ Daniel Kerekeš naopak upozorňuje, že môže ísť o strategický ťah smerom k verejnosti, respektíve hru na dobrého a zlého policajta.
“Možno to vnímať ako štátnické gesto,” myslí si Világi, ktorá zdôrazňuje, že premiérove vyjadrenia sú v súlade s jeho snahou prinavrátiť dôveru občanov v štát. Tú Pellegrini deklaroval už pri nástupe do funkcie. ”
Blížia sa nám viaceré voľby a predpokladáme, že v nich budú súťažiť sily, ktoré sa budú snažiť podkopať dôveru v demokratický politický systém. Vnímam to teda aj ako snahu bojovať proti znevažovaniu tohto systému,” dodala politologička.
Baboš súhlasí, že sa Pellegriniho slová dajú vnímať ako snaha prehovoriť do duše poslancom za stranu Smer-SD. “Paralyzovať ústavný súd na niekoľko mesiacov nie je normálne a on ako premiér to musí vnímať. Určite sa s otázkami na túto situáciu bude stretávať aj pri rokovaniach so zahraničnými partnermi,” pripomenul (viac v článku).
 
Príspevok “Čo si o sebe myslíš, ty sk…… buzerant!” Matovič hovorí o vulgárnej komunikácii Roberta Fica s premiérom Pellegrinim po “uplácaní” poslancov Smeru-SD zobrazený najskôr Hlavné správy.