Bratislava 28. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
Pred niekoľkými týždňami médiami prebehla správa, že pripravovaná strana súčasnej hlavy štátu Andreja Kisku by mohla v roku 2020 teoreticky dosiahnuť výsledok až pri hranici 20 percent. Za dosť nereálne to označili viacerí analytici, a teraz sa k tomu skepticky stavajú aj niektorí ministri za Smer-SD. Tvrdia, že Kiska to bude mať po založení strany veľmi ťažké.

Na snímke prezident Andrej Kiska

Ešte ani nevzniknutá strana súčasného prezidenta Andreja Kisku by podľa prieskumu, ktorý si dal na začiatku augusta vypracovať jeho tím, mohla mať volebný potenciál viac ako 20 percent. Uvádza to portál Aktuality.sk s tým, že nejde o konkrétnu voličskú podporu, ale o odhad, koľko percent hlasov by mohla strana hypoteticky získať (viac v článku).
Takýto potenciálny výsledok však mnohí označili v praxi za utópiu. Ide totiž o potenciálne najvyšší možný volebný zisk, nie o aktuálnu podporu. Do volebného potenciálu sa rátajú všetci voliči, ktorí jej voľbu vážne zvažujú a nevylučujú svoju účasť na voľbách. Štandardne býva niekoľkonásobne vyšší, ako sú skutočné volebné preferencie. “Takéto prieskumy sú dobré na propagandu a sú určené pre ľudí, ktorí tomu nerozumejú. Z odborného hľadiska však majú takéto prieskumy veľmi, veľmi malý význam. Navyše, ak rátame s tým, že voľby budú až v roku 2020, samotné zákony štatistiky a matematiky vylučujú robiť takúto prognózu na rok 2020,” pre Parlamentné listy nedávno uviedol na margo volebného potenciálu Kiskovej strany analytik Ján Baránek.
Kiska údajne cieli najmä na voličov opozičných strán, predovšetkým SaS, OĽaNO, KDH a Most-Híd. Na prevzatie opozičných voličov upozornil aj líder Smeru-SD a bývalý premiér Robert Fico: “Oznámenie Andreja Kisku, že mieni vstúpiť do politického zápasu, odštartovalo zápas medzi pravicovými stranami o toho istého voliča, výsledkom čoho je permanentná destabilizácia vnútropolitických pomerov a nastoľovanie absurdných tém,” (viac v článku).
Podobný názor zdieľa aj minister hospodárstva a podpredseda Smeru Peter Žiga. “Teraz si užíva status prezidenta, no myslím si, že to nebude mať jednoduché ani sprava, ani zľava,“ uviedol k potenciálu Kiskovej strany.
Viacerí vrcholní predstavitelia Smeru-SD uviedli, že sa neobávajú toho, že Andrej Kiska im so svojou stranou zoberie voličov. Podľa bývalého dlhoročného generálneho manažéra Smeru a ministra práce Jána Richtera majú dôvod na obavy skôr opozičné strany. “Ja si myslím, že pán Sulík a ostatní sa toho boja,“ uviedol pre Aktuality.sk.
Zo súčasnej koalície by sa straty hlasov na úkor novej strany mohol obávať najmä Most-Híd. Aj tu však zatiaľ ostávajú pokojní. “Nekalkulujeme s tým, počúvame správy, vidíme, čo sa deje, ale čo to bude znamenať alebo ako to bude, to neriešime,“ zhodnotil minister životného prostredia László Sólymos.

Príspevok Čo si myslí o novej Kiskovej strane súčasná vláda? “Nebude to mať ľahké ani sprava, ani zľava” zobrazený najskôr Hlavné správy.