Washington/Berlín 15. septembra 2018 15. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
 
Od konca 2. svetovej vojny má dolár zvláštne postavenie, píše Neu Zürcher Zeitung. Obchod s ropou a ďalšími surovinami sa uskutočňuje len v americkej mene. Bez ropných dolárov by Američania nedokázali vytvoriť takú horu dlhov, bez toho aby sa pri tom ocitli v zložitej situácii, píše Ronald-Peter Stöferle, analytik z investičnej spoločnosti Incrementum.

Ilustračné foto

Teraz však mnohé krajiny začínajú odmietať dolár, pokračuje Neu Zürcher Zeitung. V prvom rade je to Rusko a Čína. Dokonca aj vytvorenie eura je možné interpretovať ako krok rovnakým smerom, domnieva sa analytik. Dedolarizácia je pomalý proces svedčiaci “o transformáciu menového sveta z americko-centristického na multipolárny”.
Veľký vplyv na tento proces môže mať zvolenie Donalda Trumpa americkým prezidentom, domnieva sa Stöferle. Politikou pod heslom “Amerika predovšetkým” sa tento prezident nebojí vyvolávať obchodné konflikty. Ale čím viac ochranárskych opatrení Američania prijímajú, tým menší je dolárový obrat. Nemožno zabúdať ani na zvýšenie úrokovej sadzby Federálnej rezervnej banky, pripomína analytik. Krajinám s veľkými dolárovými dlhmi hrozia veľké problémy. To, že Trump používa svoju menu ako nástroj moci, vyvoláva jeho odmietanie na druhých svetadieloch.
Stále viac krajín odmieta nadvládu dolára, pokračujú noviny. Rusko a Čína sa snažia obchodovať v rubľoch a jüanoch a nie v dolároch. Ruský prezident Vladimír Putin už v roku 2014 zdôraznil, že ropu a plyn je treba predávať za ruskú menu, čo by viedlo k podkopávaniu monopolu meny USA. Okrem toho Moskva predáva americké obligácie štátneho dlhu a namiesto nich nakupuje zlato, uvádza Stöferle.
Čína tiež uzavrela veľké množstvo zmlúv o dodávkach ropy s platbou v jüanoch. Okrem toho Peking v tomto roku začal obchodovať s ropnými futures vo svojej mene. Dôležitým znakom čínskej snahy o vytvorenie “multipolárneho systému rezervných mien” je vznik Šanghajské zlatej burzy, zdôrazňuje analytik. Okrem toho sa Peking dohodol, že financovanie časti veľkých infraštruktúrnych projektov odsúhlasených na nedávnom Fóre čínsko-africkej spolupráce sa uskutoční v jüanoch.
Dolár postupne stráca svoj status svetovej meny a to môže mať rozsiahle následky pre USA, predpovedá Stöferle. Nakoniec sa dopyt po dolároch a amerických obligáciách štátneho dlhu môže značne znížiť.
To povedie k zvýšeniu inflácie a úverových sadzieb. Pokiaľ bude Čína kupovať väčšinu ropy za jüan, stratí záujem o americké obligácie. K podobným procesom môže dôjsť aj na Blízkom východe, upozorňuje analytik.
 
Príspevok Čo sa stane s USA, ak dolár stratí status svetovej meny? Názor odborníka z Nemecka zobrazený najskôr Hlavné správy.