Košice 3. júna 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Essi Puranen)

V hektickom 21. storočí patria k najčastejším zdravotným problémom ľudí problémy spojené so psychikou. Podľa kňaza môže ísť o “vážne pokušenie” proti ktorému podľa neho pomáha krátka modlitba a sústredenie sa na Boha a Pannu Máriu.

Ilustračné foto

Na stránku biskupa vladyku Milana Chautura na Facebooku sa s prosbou o radu obrátila žena, ktorá priznala, že má problémy s depresiou, ktoré jej komplikujú aj rodinný život.

“Už rok sa trápim s depresiou. Nebaví ma vôbec nič, stále trpím úzkosťami, strachom, nepokojom. Snažím sa navštevovať kostol, chodiť každý mesiac na spoveď a prijímanie. Aby som mala pokoj v duši, no niekedy nemám chuť ísť ani do kostola. Chytí ma zlosť, že tam nechcem ísť. Bojím sa že mam v sebe niečo zlé. Že ten “zlý” ma nahovára: “Nechoď nikde, na čo tam pôjdeš.”.

Žena dodala, že danú situáciu už nezvláda, keďže často pociťuje úzkosť. “Mám dve malé deti a veľmi ma mrzí, že sa im nemôžem tak venovať ako by som chcela. Už ma napadlo, či nie som prekliata, že sa mi nedarí z toho dostať. Chcem byť plná elánu a radosti zo života, ale mám stále len smutné dni,” ozrejmila v akej situácii sa nachádza.

Na stránke vladyku Milana jej na problémy odpovedal archimandrita Jaroslav Lajčiak, ktorý napísal, že boj so strachom a smútkom v súčasnosti nadobudol u mnohých ľudí až veľmi ťažké kontúry, ktoré svedčia o tom, že “zloba zlého nás už tu na zemi chce uvrhnúť do akejsi rezignácie a beznádeje pekla”.

“Berte to ako vážne pokušenie tejto doby, v ktorej mnohí ľudia majú tento ťažký pocit zo života. Proti pokušeniu sa však dá bojovať len silnejším “primknutím” sa k Bohu a krátkou modlitbou vždy v momente, kedy toto pokušenie prichádza, aby sme tak viac sústredili pozornosť v sebe na Boha, Pannu Máriu…, nie však na zlé a zotročujúce myšlienky.”

Jaroslav Lajčiak dodal, že je treba aj rozoznávať v sebe to, či nejde o vážne chorobné príznaky, ako ich pomenúvate spôsobom depresívnych stavov, o ktorých treba pohovoriť s lekárom a odborníkom, ak sa opakujú niektoré konkrétne motívy úzkostných stavov. “Dôležité je, aby ste v týchto situáciách nezostávala sama, lež vždy je treba hľadať pomoc u blízkeho človeka, či lekára a odborníka, alebo u toho Najvyššieho, v Ježišovi Kristovi a v jeho Najsvätejšej Matke, či vám blízkych anjelov a svätých.”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj