Bratislava 21. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Európsky parlament poslal na kontrolu eurofondov na Slovensko kontrolnú misiu

Na snímke zľava vedúci delegácie Európskeho parlamentu z Výboru pre kontrolu rozpočtu (CONT) Derek Vaughan a člen delegácie, europoslanec Tomáš Zdechovský

Prvá misia európskeho parlamentu prišla na Slovensko 8. marca 2018, pár dní po vražde novinára Kuciaka. Vtedy ju inicioval slovenský europoslanec Ivan Štefanec. Štefanec bol od roku 2014 poslancom Europarlamentu za stranu SDKU-DS (tú stranu práve na jar vyškrtli z klubu ľudovcov v EÚ parlamente, pretože neplatila členské a strana prakticky nejestvuje), potom ho však zobrali do KDH.
Po pol roku prišla v týchto dňoch misia znova. Zaslúži si, aby sme ju predstavili: vedúci Brit Derek Vaughan, ďalej Nemec Volf Klinz, Nemka Claudia Schmidt, Čech Tomáš Zdechovský – všetko členovia Výboru pre kontrolu rozpočtu – CONT. Plus traja europoslanci za Slovenskú republiku, ktorí ich doprevádzali: spomínaný Štefanec, Maňka (bývalý župan Banskej Bystrice) a pani Smolková. Misiu inicioval Štefanec, o ktorom v tejto súvislosti Pelegrini uviedol, že sa zaňho hanbí, pretože “kydá na Slovenskú republiku“.
Misia prvé dva dni strávila priamo na východnom Slovensku, kde si za tých 48 hodín chcela urobiť obraz o situácii s eurofondami a dotáciami. Tretí deň (19. december) sa v Bratislave stretli na pohovore s ministerkou pôdohospodárstva, Gabrielou Matečnou, mali stretnutie so zástupcami mimovládnych organizácií a  vystúpili krátko pred médiami.
Ministerka Matečná sa už pred ich príletom vyjadrila: “Tá kontrola poslancov z Európskeho parlamentu, ani neviem, čo chcú kontrolovať. Pretože ak si pozrieme problém štyroch žiadateľov na východe republiky, tí majú majetkovo-právny problém k pozemkom v prenájme, to nie je problém, ktorý rieši Pôdohospodárska platobná agentúra ani ministerstvo pôdohospodárstva. To je problém, ktorý patrí do gescie polície, prokuratúry a súdov.“
Čo si európski politici rozprávali so zástupcami “mimovládnych organizácií”, ba ani to, či a s kým sa vlastne stretli, nie je verejne známe. Asi nepotrebujú za dôležité podobné styky nejako zverejňovať.
Na verejnosť ponúkla misia len stretnutie s novinármi. Tam jej predseda Vaugham predniesol všeobecný krátky popis dôvodov ich návštevy – podozrenie na podvody s pôdou a dotáciami.
Na otázku, či sa od ich poslednej návštevy pred pol rokom  v danej problematike niečo zmenilo k lepšiemu odpovedal predseda pár vetami zas len všeobecne, že “niečo sa zmenilo, ale ešte oveľa viac je treba spraviť”.
Následne český europoslanec Zdechovský  novinárom dramaticky ukázal balík dokumentov, ktoré si berú so sebou do Bruselu, aby ich študovali. A vyjadril presvedčenie, že “slovenskí občania, ako aj európski občania, túto misiou veľmi oceňujú, pretože je to časť toho dialógu, ktorý vykonávame vo všetkých členských štátoch”.
Ja musím ale dodať, že je ťažko oceňovať niečo, čoho výsledky akosi nevidno.
Peter Vanád
 
Príspevok Čo robila na Slovensku kontrolná misia z europarlamentu, ktorá tu strávila tri dni a pre ktorú sa Pelegrini za Štefanca hanbí? zobrazený najskôr Hlavné správy.