Washington 21. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Sputnik/Foto:TASR/AP-J. Scott Applewhite)
 
Rozhodnutie o stiahnutí vojsk zo Sýrie bolo urobené americkým prezidentom Donaldom Trumpom po konzultácii s mnohými vysokopostavenými úradníkmi, vrátane amerického ministra zahraničia Mika Pompea, povedal sám Pompeo počas rozhovoru s rozhlasom WTNT. Text rozhovoru uvádza Tlačová služba ministerstva zahraničia USA

Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

Bolo to rozhodnutie urobené v rámci rozsiahlych konzultácií medzi vysoko postavenými úradníkmi, vrátane mňa, s prezidentom, povedal.
Hlavným dôvodom a prezident o tom hovoril, bolo,  že hlavnou úlohou bolo poraziť kalifát Spojené štáty majú v úmysle pokračovať v tejto protiteroristickej kampani, pokračovať v boji proti IS, či už sa to deje v Sýrii alebo na iných miestach. Riešenie odsunúť ľudí zo Sýrie nezmenšuje obrovský úspech, ktorý táto administrácia dosiahla v boji proti terorizmu na Blízkom východe,povedal Pompeo.
Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil svoje víťazstvo nad IS v Sýrii a uviedol, že to bol jediný dôvod pre prítomnosť amerických vojakov v krajine. Neskôr hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová oznámila, že Spojené štáty začali sťahovať svoje jednotky zo Sýrie, ale víťazstvo nad IS neznamená koniec koalície.
V stredu mnoho amerických médií a odborníkov vyjadrilo názor, že Trump toto rozhodnutie urobil emocionálne, bez akejkoľvek konzultácie. Najmä vodca demokratickej menšiny v Snemovni reprezentantov USA Nancy Pelossiová uviedla, že rozhodnutie o stiahnutí amerických jednotiek zo Sýrie je nebezpečné, pretože hrá proti spojencom v regióne.
Táto akcia, ktorá bola vykonaná bezohľadu k záujmom národnej bezpečnosti a názoru našich spravodajských služieb, bola demonštratívnou neúctou našich partnerov, ktorí bojujú proti terorizmu, uviedla.
 
V americkom Kongrese označili rozhodnutie o odvode vojsk za darček Rusku
Toto rozhodnutie je nebezpečné. A toto rozhodnutie je darček k Vianociam (ruskému prezidentovi) Vladimirovi Putinovi, pretože mu v Sýrii rozväzuje ruky,” povedala Pelosiová.

Francúzska ministerka pre európske záležitosti Nathalie Loiseauová ohľadom stiahnutia amerických vojsk zo Sýrie vyhlásila, že Paríž s týmto rozhodnutím nesúhlasí a bude v krajine naďalej s vojskami pôsobiť. Podobné hodnotenie situácie vyslovil aj Londýn, podľa ktorého Islamský štát porazený nebol.
 

 
Príspevok Čo predchádzalo rozhodnutiu Trumpa o stiahnutí vojsk zo Sýrie? zobrazený najskôr Hlavné správy.