Bratislava 18. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Návrh zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce, s ktorým nedávno prišla SNS, vzbudil veľa emócií. Kritici hovoria, že by ohrozil najmä firmy ako Karmen, CBA, Milk Agro či Coop Jednota, teda tých obchodníkov, ktorí najviac predávajú produkty slovenských dodávateľov, a odstránil by tak konkurenciu dominantným zahraničným reťazcom, ktorí práve slovenské produkty najmenej predávajú

Ilustračné foto

Generálny riaditeľ spoločnosti COOP Jednota Slovensko Ján Bilinský vo svojom liste predsedovi Národnej rady a predsedovi SNS Andrejovi Dankovi píše, že ziskovosť obchodných reťazcov v rozpätí 5 – 9 percent, ktorú uvádzala ministerka Matečná pri svojom zdôvodnení návrhu, sa týka iba Kauflandu a Lidla, pričom väčšina subjektov skupiny COOP Jednota nedosahuje ziskovosť ani jedno percento. A že takýto zákon by zlikvidoval práve slovenských obchodníkov, ktorí najviac podporujú predaj slovenských výrobkov. Bilinský tiež upozornil, že v prípade podobných zákonov v Maďarsku a Poľsku už zasahovala Európska komisia pre porušenie pravidiel EÚ v oblasti štátnej podpory.
Anton Hrnko, poslanec NR SR (za SNS): „Princípy takéhoto návrhu musia byť v súlade s európskou legislatívou. To znamená, že ak sa majú určité subjekty zdaniť, musí to by celoplošne. Ale my rokujeme s COOP Jednotou, aj so Zväzom obchodu o tom, aby tie dopady na tie obchodné siete, ako je napríklad COOP Jednota, ktorá má viac ako 60 percent domácich produktov, neboli škodlivé, ale aby im to bolo spätne refundované takým spôsobom, ktorý bude v súlade s Európskou legislatívou.”
“Nikto nás nemôže kritizovať za to, že podporujeme slovenskú výrobu. My chceme predovšetkým rozbehnúť slovenskú produkciu a všetkým tým, ktorí budú brať produkty od slovenských výrobcov, sa ten odvod vráti. Teda ak bude niekedy napríklad Tesco raz predávať sto percent slovenských produktov, tak sa mu sto percent toho odvodu vráti. Tam je podstata toho návrhu. Tu nejde o to, aby sme niekoho dodatočne zdaňovali, ale aby sme prinútili obchodné reťazce, ktoré ničia domácich výrobcov tým, že kupujú lacné a často silne dotované produkty zo zahraničia, orientovať sa na slovenských producentov, ktorí majú čo ponúknuť aj týmto obchodným reťazcom. V tom je podstata toho návrhu,” dodal Hrnko.
Možno ani v tomto prípade nebude kaša až tak horúca, ako keď sa navarí a obyvatelia obcí neprídu o svoje obchody. Ak SNS myslela svoj návrh ako prvotný materiál s rezervou na zjednávanie, potom snáď môžeme optimisticky veriť, že tu azda ešte je možnosť, že sa nájde nejaké kompromisné riešenie, ktoré nebude odporovať legislatíve EÚ, a ktoré súčasne pomôže lepšie prerozdeliť zisk tak, aby menej odtekalo do zahraničia a viac ostalo našim poľnohospodárom a výrobcom. Aby sa tak naozaj stalo, to však predpokladá úprimný a čestný záujem „tých hore“ robiť niečo pre slovenský ľud „tam dole“.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Čo odpovedá SNS na kritiku jej návrhu zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce? Sú ohrozené slovenské obchody? zobrazený najskôr Hlavné správy.